Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał wyrok w sprawie dwojga lekarzy oskarżonych o przestępstwa związane z naruszeniem obowiązków zawodowych oraz kradzieżą środków odurzających. Małgorzata K. została skazana na grzywnę w wysokości 10 tys. zł oraz otrzymała zakaz wykonywania zawodu lekarza na okres 4 lat. Jacek G., zastępca dyrektora szpitala, który ukrył i podrobił dokumentację odnośnie czynu Małgorzaty K., został ukarany grzywną 7,5 tys. zł oraz otrzymał zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk w publicznych i niepublicznych placówkach służby zdrowia na okres 2 lat.
Zgodnie z ustaleniami prokuratora 27 października 2020 r. Małgorzata K., pełniąc dyżur na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii w jednym ze szpitali położonym na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, znajdowała się pod wpływem substancji psychoaktywnych, przez co, zdaniem oskarżenia, przekroczyła uprawnienia i nie dopełniła obowiązków związanych z opieką nad pacjentami. Zarzucono jej również kradzież 346 ampułek fentanylu i 2 ampułek morfiny w okresie od września do października 2020 roku.
Proces rozpoczął się we wrześniu 2023 r. Małgorzata K. przyznała się jedynie do kradzieży i zażycia jednej ampułki morfiny. Jacek G. natomiast nie przyznał się do zarzutów i przedstawił własne wyjaśnienia.
Sąd, ogłaszając wyrok 21 listopada 2023 r., podkreślił niedozwolone zachowanie Małgorzaty K., stwierdzając, że jej postępowanie mogło wpłynąć na życie i zdrowie pacjentów. Zaznaczono przy tym, że oskarżona faktycznie ukradła środek odurzający, co zostało udowodnione. Jednocześnie nie znaleziono wystarczających dowodów na to, że pozostałe leki wskazane w oskarżeniu również zostały skradzione przez nią.
Sąd nie uznał jednak, że Małgorzata K. jest winna sprowadzenia niebezpieczeństwa dla wielu osób, gdyż miała pod opieką trzech pacjentów. Dodatkowo sąd zwrócił uwagę, że oboje oskarżeni nie byli funkcjonariuszami publicznymi i w związku z tym nie mogli popełnić przestępstwa przekroczenia uprawnień.
Podczas wydawania wyroku Sąd Okręgowy w Olsztynie podkreślił wagę utrzymania profesjonalnych standardów wśród pracowników służby zdrowia i wskazał na konieczność stosowania kar mających na celu nie tylko ukaranie winnych, ale również zapobieganie podobnym przypadkom w przyszłości.
Źródło: Sąd Okręgowy
Sprostowanie informacji dotyczącej skazanych lekarzy
Informujemy, że opublikowany (2 grudnia 2023 r.) na naszej stronie internetowej tko.pl artykuł zawierający informację, iż skazani lekarze pracowali w szpitalu wojewódzkim w Olsztynie, był błędny. Został on niezwłocznie skorygowany i wycofany z publikacji zaraz po zauważeniu błędu. Przepraszamy za wszelkie nieporozumienia i nieścisłości wynikłe z tego błędu. Jesteśmy zaangażowani w dostarczanie rzetelnych i dokładnych informacji i podejmujemy wszelkie niezbędne kroki, aby zapobiegać powtarzaniu się podobnych sytuacji w przyszłości.
Obciach.. nie potrafią ustalić nawet o ktory szpital chodzi!!!!
Rzadko sądy karzą lekarza, nawet jak popełni ewidentne przestępstwo. Poza tym, kary są naprawdę symboliczne.