Większość z nas najpewniej rozpoczęła już sezon grzewczy i poszukuje paliwa, które zagwarantuje ciepło w chłodne dni i noce. Coraz częściej decydujemy się na zakupy przez internet, korzystając z możliwości, by zaopatrzyć się w opał we własnym tempie, nie ruszając się z domu. Ale uwaga, nasza wygoda może kosztować nas więcej! Eksperci apelują o rozsądek – opał przez internet? Tak, ale bądź czujny.
Czy zauważyłeś w internecie atrakcyjną ofertę sprzedaży węgla, pelletu czy ekogroszku, która wydaje się być zbyt dobra, aby była prawdziwa? Najprawdopodobniej trafiłeś na oszustwo: kupca skusi niska cena, zapłaci zaliczkę na pokrycie kosztów transportu, po czym kontakt ze sprzedawcą nagle zniknie.
Czy znasz drogę, jak uniknąć tego rodzaju internetowego oszustwa? Oto kilka porad zgromadzonych i udostępnionych przez policjantów, którzy apelują o zachowanie ostrożności podczas robienia zakupów w sieci.
Po pierwsze, nie daj się zwieść każdemu ogłoszeniu zamieszczonemu na popularnych portalach internetowych. Niestety, wiele z nich to dzieło oszustów, którzy liczą na szybkie wzbogacenie się kosztem naiwnych klientów. Przyjrzyj się ofercie, zawsze sprawdź wiarygodność firmy, przeszukaj internet w poszukiwaniu opinii, odwiedź oficjalną stronę internetową, skontaktuj się z przedstawicielem firmy zanim podejmiesz decyzję o zakupie.
Pamiętaj, jeżeli cena produktu jest znacząco niższa od ceny regularnej, najprawdopodobniej jest to oszustwo. Weryfikuj strony internetowe – oszuści coraz częściej tworzą kopie witryn firm zajmujących się sprzedażą opałów. Szczegółowo przyjrzyj się adresowi strony – czy nie ma tam literówki, przekręconej lub niepełnej nazwy firmy. Najlepszym rozwiązaniem jest wpisanie adresu strony do przeglądarki, aby uniknąć przejścia na stronę podszywającą się pod oryginalną firmę.
Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup, wybierz opcję zapłaty przy odbiorze. Pamiętaj, jeśli jedynym dostępnym wariantem jest płatność online, warto sprawdzić, czy połączenie internetowe do bankowości mobilnej jest bezpieczne.
Należy też trzymać się z daleka od tzw. „super ofert” przysyłanych SMS-em czy przez e-mail. Nie otwieraj linków i nie pobieraj załączników zawartych w takich wiadomościach. Warto również przechowywać całą korespondencję ze sprzedawcą jako ewentualny dowód w sprawie oszustwa.
Zasada jest prosta – jeśli coś wydaje ci się zbyt dobrą okazją, prawdopodobnie może być to oszustwo. Internet to wspaniałe narzędzie, ale jak wszystko wymaga odpowiedniego, przemyślanego i rozsądnego podejścia. Bądź czujny i zawsze podchodź do internetowych zakupów z należytą ostrożnością. Pamiętaj, oszczędność może cię kosztować więcej niż myślisz.
źródło: KPP Mrągowo