W ciągu dwóch lat w Kętrzynie ma powstać największa w Polsce tłocznia rzepaku na potrzeby wytwarzania biopaliw. Rocznie ma produkować na ten cel 200 tysięcy ton oleju. Orlen zapłaci za to 850 milionów złotych.
W Kętrzynie rozpoczynamy budowę nowoczesnej tłoczni oleju rzepakowego, wykorzystywanego w produkcji niskoemisyjnych biopaliw. Zakład będzie przerabiał 500 tysięcy ton rzepaku rocznie, czyli 1/7 krajowej produkcji tego surowca. Wybór lokalizacji uwzględniał duży potencjał… pic.twitter.com/IQcBAM8CPR
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) September 21, 2023
Największa tłocznia rzepaku w Polsce powstanie w Kętrzynie
21 września w Kętrzynie w województwie warmińsko-mazurskim odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezes Orlenu Daniel Obajtek przedstawił plany firmy.
Tłocznia ma rocznie przetwarzać 0,5 miliona ton rzepaku, z czego 200 tysięcy ton na potrzeby produkcji biopaliw. To 42 procent całej produkcji z trzech województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i podlaskiego.
Koszt inwestycji wyniesie 850 milionów złotych.
Jak podkreślił Obajtek, Orlen chce zainwestować w sektorze biopaliw 15 miliardów złotych. Do 2030 roku koncern planuje zwiększyć produkcję biododatków do paliw z 1,2 milionów ton do 3 milionów ton rocznie.
W planach instalacje do biodiesli
Prezes Orlenu poinformował także o dalszych planach koncernu.
– Analizujemy budowę instalacji do biodiesla, tak żeby olej rzepakowy od razu przesunąć na produkcję biodiesla. To oczywiście będzie w późniejszym czasie niż dwa lata, ale tu powstanie mała biorafineria – zapowiedział podczas konferencji.
Orlen prowadzi właśnie negocjacje z organizacjami rolniczymi w kwestii kontraktacji rzepaku. Obajtek podkreślił, że obie strony muszą być usatysfakcjonowane.
Przypomniał także o innych, związanych z produkcją biopaliw przedsięwzięciach koncernu, jak na przykład rafinerii w Trzebini, która podwoiła produkcję biodiesla (z niecałych 150 tysięcy ton do około 300 tysięcy ton) i aktualnie przechodzi modernizację w kierunku biorafinerii. Podał też przykład rafinerii w Jedliczach, gdzie właśnie zainwestowano 1,1 miliarda złotych w budowę instalacji do produkcji bioetanolu. Obie były przygotowywane do wygaszenia i zamknięcia w 2015 roku.
Daniel Obajtek zapowiedział, że od stycznia przyszłego roku na stacjach Orlenu będzie można zatankować benzynę e-10, ze zwiększonym udziałem biokomponentów.
źródło: PAP