3 C
Olsztyn
sobota, 20 kwietnia, 2024
reklama

Olsztyn z dużymi inwestycjami strategicznymi. Mowa o nawet 350 milionach złotych

WiadomościOlsztyn z dużymi inwestycjami strategicznymi. Mowa o nawet 350 milionach złotych

Olsztyn wraz z przylegającymi gminami złożył do marszałka województwa projekty strategiczne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Naszego miasta dotyczy aż sześć projektów.

reklama

– Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) są narzędziem rozwoju terytorialnego, które po raz pierwszy jest wdrażane w aktualnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej – czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Ostatnia perspektywa finansowa dotyczyła lat 2014-2020, teraz przedstawiono zgłoszone projekty na lata 2021-2027.

reklama

Gmina Olsztyn złożyła łącznie sześć projektów dotyczących stolicy Warmii i Mazur. Pierwszym z nich jest budowa Ośrodka Szkolenia Piłkarskiego w Olsztynie. W ramach tego, w mieście powstaną cztery boiska, dwa trawiaste i dwa sztuczne. Zostaną do tego zagospodarowane tereny byłej Warmii przy ul. Sybiraków. Całkowity koszt tego projektu ma wynieść około 25 mln złotych, z czego miasto liczy, że uda się otrzymać na niego dotację unijną, która obejmie 85 proc. kosztów.

Drugim projektem złożonym do marszałka, jest budowa nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 527, ul. Nowobałtyckiej. Ma to być przedłużenie ul. Bałtyckiej i tym samym odkorkowanie tej części Olsztyna. Droga ma prowadzić do Gutkowa w kierunku Łukty i Morąga. Tu warto pochylić się nad kosztami, które znacząco wzrosły od 2017 roku, kiedy pierwotnie rozpatrywano utworzenie ul. Nowobałtyckiej. Wtedy szacowano, że potrzeba będzie ok. 120 mln złotych, teraz ta inwestycja pochłonie zapewne ponad 240 mln złotych, choć jak zauważa prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, to przetarg ostatecznie określi koszt wybudowania tej drogi. Roboty mają rozpocząć się pod koniec 2022 roku, a zakończyć się w 2025

Kolejnym zgłoszonym projektem jest modernizacja i doposażenie planetarium, i obserwatorium w Olsztynie. Obiekt, który niedawno trafił na listę zabytków powinien zostać lepiej wyposażony. Miasto na ten cel chce przeznaczyć około 15 mln złotych, a przy tym liczy na dofinansowanie unijne w postaci 85 proc. pokrycia kosztów.

reklama

Projektem stosunkowo odrębnym od poprzednich, bo realizowanym we współpracy z powiatem olsztyńskim i stowarzyszeniem Arka, jest wybudowanie Centrum Pomocy Dzieciom pokrzywdzonym. Zapewnienie ofiarom przemocy i ich rodzinom dostęp do bezpłatnej pomocy psychologicznej, i wsparcia edukacyjnego, i socjalnego dziecka. Szacowane koszta projektu to ok. 6 mln złotych, a miasto liczy przy tym na unijne dofinansowanie.

Piątym zgłoszonym projektem przez gminę Olsztyn w ramach programu ZIT jest przygotowanie terenów inwestycyjnych Track-Wschód. To biznesowo-gospodarczy projekt, chodzi o tereny, które miałyby trafić pod przyszłą działalność przedsiębiorczą. Miastu zależy na tym, by inwestorzy z Olsztyna i nie tylko, tworzyły tu nowe miejsca pracy. Inwestycja miałaby zamknąć się do 2026 roku.

Ostatnim zgłoszonym projektem jest uczytelnienie i ekspozycja reliktów średniowiecznych fortyfikacji Olsztyna. Mowa tu o rondeli pod Wysoką Bramą. Zaplanowano, że w trakcie projektu tramwajowego, który teraz jest realizowany, wykonane zostanie uczytelnienie tego reliktu. Koszt ma wynieść około 60 mln złotych wraz z wybudowaniem garażu podziemnego.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

7 KOMENTARZY

Polecane
Ogłoszenia