-2 C
Olsztyn
niedziela, 10 grudnia, 2023
reklama
reklama

Gigantyczna inwestycja Orlenu w Kętrzynie za 850 mln zł

KętrzynGigantyczna inwestycja Orlenu w Kętrzynie za 850 mln zł

W ciągu dwóch lat w Kętrzynie ma powstać największa w Polsce tłocznia rzepaku na potrzeby wytwarzania biopaliw. Rocznie ma produkować na ten cel 200 tysięcy ton oleju. Orlen zapłaci za to 850 milionów złotych.

reklama

Największa tłocznia rzepaku w Polsce powstanie w Kętrzynie

21 września w Kętrzynie w województwie warmińsko-mazurskim odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezes Orlenu Daniel Obajtek przedstawił plany firmy.

Tłocznia ma rocznie przetwarzać 0,5 miliona ton rzepaku, z czego 200 tysięcy ton na potrzeby produkcji biopaliw. To 42 procent całej produkcji z trzech województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i podlaskiego.

reklama

Koszt inwestycji wyniesie 850 milionów złotych.

Jak podkreślił Obajtek, Orlen chce zainwestować w sektorze biopaliw 15 miliardów złotych. Do 2030 roku koncern planuje zwiększyć produkcję biododatków do paliw z 1,2 milionów ton do 3 milionów ton rocznie.

reklama

W planach instalacje do biodiesli

Prezes Orlenu poinformował także o dalszych planach koncernu.

– Analizujemy budowę instalacji do biodiesla, tak żeby olej rzepakowy od razu przesunąć na produkcję biodiesla. To oczywiście będzie w późniejszym czasie niż dwa lata, ale tu powstanie mała biorafineria – zapowiedział podczas konferencji.

Orlen prowadzi właśnie negocjacje z organizacjami rolniczymi w kwestii kontraktacji rzepaku. Obajtek podkreślił, że obie strony muszą być usatysfakcjonowane.

Przypomniał także o innych, związanych z produkcją biopaliw przedsięwzięciach koncernu, jak na przykład rafinerii w Trzebini, która podwoiła produkcję biodiesla (z niecałych 150 tysięcy ton do około 300 tysięcy ton) i aktualnie przechodzi modernizację w kierunku biorafinerii. Podał też przykład rafinerii w Jedliczach, gdzie właśnie zainwestowano 1,1 miliarda złotych w budowę instalacji do produkcji bioetanolu. Obie były przygotowywane do wygaszenia i zamknięcia w 2015 roku.

Daniel Obajtek zapowiedział, że od stycznia przyszłego roku na stacjach Orlenu będzie można zatankować benzynę e-10, ze zwiększonym udziałem biokomponentów.

źródło: PAP

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia