W gwarze warmińskiej słowo „kunsztyk” oznacza przedmiot stworzony z pomysłowością i artystyczną precyzją. Dzieła sztuki lokalnych artystów, jak również wyroby lokalnych producentów, które są wizytówką regionu, mogą się poszczycić tym mianem. Jak mówi Andrzeja Abako, przewodniczący Stowarzyszenia Miast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii oraz starosta olsztyński, takie produkty, powstające na Warmii i z nią związane, mają nie tylko promować region, ale również stać się symbolami jego tradycji, historii i teraźniejszości.
Zarząd stowarzyszenia ogłosił wyniki pierwszej edycji konkursu, w której przyznano prawo do używania znaku „Warnijski Kunsztyk” 14 produktom regionalnym. Uroczyste wręczenie stosownych certyfikatów uprawniających do posługiwania się tym nowym regionalnym znakiem towarowym miało miejsce w sobotę 1 lipca podczas XV Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu i Zabawy w Bałdach.
„Certyfikat to początek,” mówi prezes Abako. „Teraz stowarzyszenie zajmie się promocją tych produktów. Chcielibyśmy, aby z kunsztyków korzystali lokalni hotelarze, restauratorzy, punkty informacji turystycznej itp.”
Wyróżnione produkty zostaną uwzględnione na stronach internetowych Stowarzyszenia Szlaku Świętej Warmii, jego członków i partnerów. Wydany zostanie także folder prezentujący te produkty, który będzie rozdawany na imprezach targowych. Produkty oznaczone znakiem „Warnijski Kunsztyk” będą wykorzystywane przez samorządy warmińskie jako oryginalne, lokalne gadżety.
Lista kunsztyków będzie aktualizowana każdego roku, tuż przed sezonem turystycznym, a w kolejnych edycjach konkursu wybrane zostaną następne produkty. To podejście ma na celu stymulować wzrost aktywności lokalnych producentów, a tym samym kreować pozytywny wizerunek regionu. Warmii, charakteryzującej się bliskością z naturą, wolnym tempem życia, tradycjami i ekologią, gdzie dobrze się żyje, pracuje i wypoczywa.
Na listę Warnijskich Kunsztyków 2023 trafiły m.in. sztuczne przynęty wędkarskie „Slider 10” od Salmo Sp. z o.o., ciastka piernikowe „Brukowiec warmijski” od Przedsiębiorstwa Inicjatyw Gospodarczych „Mixbud” i wytrawne wino białe „Szklane domy” z winnicy bukwałdzkiej od Gospodarstwa Rolnego Tomasz Kardacz. Pełna lista wyróżnionych produktów dostępna jest na stronach internetowych Stowarzyszenia.
źródło: Powiat Olsztyński