43 osoby z regionu w uznaniu swojej postawy otrzymało medale “Zasłużony dla zdrowia narodu”.
Nasi bohaterowie
Medale, wręczone podczas gali poświęconej Honorowym Dawcom Krwi, były symbolicznym gestem podsumowującym wieloletnią ofiarność dawców krwi, którzy mówią, że dla nich największą nagrodą jest świadomość, że mogli pomóc innym.
A nie jest to łatwa sprawa, bo aby dostać medal, trzeba przekroczyć magiczną barierę 20 litrów oddanej krwi. A to wymaga determinacji i zaangażowania, bo jednorazowa donacja wynosi 450 ml. Kobieta może oddać krew 4 razy, a mężczyzna 6 razy w roku. Przeliczając, widać, że proces ten trwa lata.
Odpowiednie przygotowanie krwiodawców
Jakby tego było mało, to Honorowym Dawcom Krwi nie zawsze jest łatwo. Wielu z nich musi zmagać się z różnymi przeciwnościami, od chorób przewlekłych, które czasowo dyskwalifikują z oddawania krwi, po wymagania dietetyczne. Muszą zwracać uwagę na to, co jedzą, szczególnie dzień przed oddaniem krwi i w dniu donacji, unikając tłustych pokarmów i pijąc dużo płynów. Niemniej jednak wiele osób podejmuje to wyzwanie, bo bez ich pomocy, wielu pacjentów nie miałoby szans na przeżycie.
Rzadkie grupy krwi: B RhD- oraz AB RhD-
Co ciekawe, mimo iż nie są organizowane spotkania między dawcami a biorcami, bohaterowie tych gali pomagają nieznanym im osobom każdego dnia. Wielu z nich mówi, że główną motywacją do regularnego oddawania krwi jest chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Krew to dar życia, który nie ma alternatywy — sztucznej krwi nie ma i prawdopodobnie nie będzie przez długi czas.
Wyróżnieni na gali pochodzą z całego województwa, nie tylko z Olsztyna. Dzięki mobilnym oddziałom terenowym oraz krwiobusom możliwe jest oddawanie krwi niemal w każdym zakątku województwa. Statystyki pokazują, że najczęściej oddawanymi grupami krwi są 0 RhD+ oraz A RhD+, natomiast najrzadziej – B RhD- oraz AB RhD-.
Chcesz zostać krwiodawcą?
Czy można być Honorowym Dawcą Krwi? Odpowiedź brzmi: tak, pod warunkiem, że jesteś zdrow(a)y, pełnoletni(a) i ważysz przynajmniej 50 kg. Jeśli jesteś zainteresowan(a)y, ale nie jesteś pewn(a)y, czy spełniasz wymagania, skontaktuj się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Olsztynie.
Chciałam być kiedyś dawcą, młoda, zdrowa, szczupła, bez obciążeń genetycznych. Najpierw pobranie próbki- potem zawołanie do gabinetu lekarza: czy Pani się dobrze czuje? chce Pani usiąść?- lekarz nie wierzył mi, że z Jarot przyszłam na Zatorze piechotą. ma Pani słabe wyniki krwi, np. hemoglobina 12,1. Powiedziałam, że całe życie mam taką, to zapytał, czy mama w ciąży miała anemię, potwierdziłam. To mi powiedział, że dawcą honorowym nigdy nie będę, co najwyżej na wskazanie. Norma dla przeciętnego człowieka 12-16, dla dawcy od 13,5- nie do przeskoczenia dla mnie, w ciąży miałam 12,2- lekarka panikę siała, jak zobaczyłam, że 12,2- powiedziałam, że… Czytaj więcej »
ludzie oddają honorowo z czekoladę i medal, a polski rząd sprzedaje zagranicznym kontrahentom co rok setki tysięcy litrów osocza krwi.
Według informacji opublikowanych na Twitterze przez ekonomistę Rafała Mundrego, Ministerstwo Zdrowia sprzedaje sięgające 268 tysięcy litrów nadwyżki osocza krwi i tylko w poprzednim roku zarobiło w ten sposób 191 milionów złotych. Oznacza to, że każdy litr kosztuje ok. 713 złotych.