8.6 C
Olsztyn
czwartek, 19 grudnia, 2024
reklama

Odkrycie nowych tłumaczeń pism Mikołaja Kopernika

OlsztynOdkrycie nowych tłumaczeń pism Mikołaja Kopernika

Naukowcy odkryli nowe tłumaczenia pism Mikołaja Kopernika, które redagował jako kanclerz kapituły warmińskiej oraz jako administrator dóbr kapitulnych w Olsztynie. Niektóre z tych tekstów dotąd nie były tłumaczone, co oznacza, że każdy będzie mógł sam zobaczyć, co pisał Kopernik – powiedział dyrektor Archiwum Archidiecezji Warmińskiej ks. prof. Andrzej Kopiczko.

Premiera naukowej publikacji w maju

Ks. prof. Kopiczko poinformował, że premiera naukowej publikacji o Koperniku i jego działalności na Warmii odbędzie się w maju. Dokumenty pisane przez Kopernika zostały odpisane z akt kapituły warmińskiej, co umożliwiło naukowcom dokładne poznanie ich treści. Tłumaczenia odpisanych z łaciny tekstów dokonał biskup senior warmiński prof. Julian Wojtkowski.

W ocenie prof. Kopiczki, przetłumaczenie lub skolacjonowanie pism Kopernika nadaje postaci astronoma nieco inny, bardziej religijny wymiar. Wśród dokumentów, które będzie można przeczytać w przygotowywanej książce, znajdzie się m.in. protokół objęcia kanonii po Mikołaju Koperniku przez jego następcę, datowany na 21 maja 1543 roku.

Kopernik jako osoba duchowna

Dotychczas, Kopernik był postrzegany głównie jako astronom, prawnik czy lekarz, jednak przetłumaczone pisma ukazują go również jako osobę duchowną. Wykorzystywanie kościelnej tytulatury w stosunku do biskupa, współbraci w kapitule czy księży wskazuje na głębszy związek Kopernika z duchowieństwem. Wprowadzenie nieco innego, bardziej religijnego wymiaru do obrazu astronoma może pomóc w zrozumieniu jego życia i działalności.

Kopernik i język niemiecki

Warto zwrócić uwagę, że jeden z dokumentów Kopernika został napisany po niemiecku, co stanowiło wyzwanie dla tłumaczy. Język staroniemiecki, jakim posługiwał się Kopernik, był trudny do przetłumaczenia, dlatego ks. prof. Kopiczko poprosił o pomoc historyka języka niemieckiego, prof. Grzegorza Chromika z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z analizy językowej wynika, że Kopernik posługiwał się dialektem niemieckim, jakim mówili ludzie z toruńskiego patrycjatu.

Wpływ odkryć na postrzeganie Kopernika

Odkrycia naukowe dotyczące nowych tłumaczeń pism Mikołaja Kopernika mają potencjał, aby zmienić sposób, w jaki postrzegana jest jego postać. Ujawnienie dokumentów ukazujących go jako osobę duchowną pozwala na głębsze zrozumienie jego życia i pracy na Warmii. W maju odbędzie się premiera naukowej publikacji, która pozwoli każdemu zainteresowanemu poznać treść tych pism i odkryć nowe aspekty życia i działalności tego wybitnego astronoma.

źródło: PAP

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane