fbpx
-2 C
Olsztyn
wtorek, 18 stycznia, 2022
reklama

Paweł Warot został nowym szefem oddziału Instytutu Pamięci Narodowej

reklama

Paweł Warot został nowym szefem oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku – ogłosił prezes IPN Karol Nawrocki.

W siedzibie IPN w Gdańsku w piątek odbyła oficjalna prezentacja nowego dyrektora IPN w Gdańsku. Powołanie Pawła Warota na stanowisko szefa IPN w Gdańsku wręczył prezes IPN Karol Nawrocki, który podziękował ustępującemu prof. Mirosławowi Golonowi za pracę w Instytucie. Prof. Golon będzie pełnił swoje obowiązki w Bydgoszczy jako zastępca dyrektora IPN Oddział w Gdańsku.

Nowym dyrektorem oddziału IPN w Gdańsku został dr Paweł Warot, który przez ostatnie dwa lata był szefem delegatury IPN w Olsztynie, a wcześniej kierował Biurem Edukacji Narodowej w białostockim oddziale IPN.

reklama

„Jest to naukowiec, który napisał kilka ważnych książek, wśród nich monografię Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Olsztynie” – powiedział w Gdańsku Nawrocki. Podkreślił, że Warot jest aktywnym medialnie propagatorem historii.

Paweł Piotr Warot w 2005 r. ukończył historię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2017 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy obronił pracę doktorską. Pracę w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie rozpoczął w 2006 r. W latach 2018-2019 r. kierował Biurem Edukacji Narodowej w Oddziale IPN w Białymstoku. W latach 2020-2022 był naczelnikiem olsztyńskiej Delegatury IPN.

W badaniach naukowych koncentruje się na zagadnieniu totalitaryzmów XX w., ze szczególnym uwzględnieniem historii służb specjalnych, funkcjonowania mediów oraz uwikłaniu przedstawicieli elit we współpracę z reżimem komunistycznym. Jest autorem ponad stu publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym opracowań: „Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Olsztynie. Struktury – kadry – działalność” (2021), „Radio Olsztyn 1952-1980” (2014), „Olsztyńskie Zakłady Graficzne 1945-2015” (2015). Jest współautorem prac takich jak „Twarze olsztyńskiej bezpieki. Informator personalny kierownictwa UB i SB w Olsztynie” (2007), „Olsztyński »Czerwiec« ’89” (2009), „Śladami zbrodni 1944-1956” (2012), „Wbrew partii i cenzurze. Media podziemne w PRL. Studia i materiały” (2012).

Czytaj też:  Policja poszukuje 49-latka z Olsztyna

Publikował m.in. w: „Dziejach Najnowszych”, „Komunikatach Mazursko-Warmińskich”, „Glaukopisie”, „Biuletynie IPN”, „Mrągowskich Studiach Humanistycznych”, „Gazecie Polskiej”, „Nowym Państwie”, „Naszej Historii”, „Debacie”. Zrealizował kilkadziesiąt autorskich audycji o tematyce historycznej, w tym w Polskim Radio Olsztyn „Z archiwum IPN”, a także wraz w katolickim Radio I w Białymstoku – audycje „Droga do II wojny światowej” i „II wojna światowa”. Współpracował z TVP 3 Białystok. Często bierze udział w audycjach PR Olsztyn w ramach cyklu „Leksykon Historyczny IPN”.

Współpracuje z NSZZ „Solidarność” (Region Warmińsko-Mazurski, Region Podlaski). Jest prezesem Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, współdziała też ze środowiskami dawnej opozycji antykomunistycznej, m.in. Stowarzyszeniem „Pro Patria”, Stowarzyszeniem Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, Stowarzyszeniem Więzionych Internowanych i Represjonowanych „WIR”. W 2020 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, a w 2015 Medalem Pro Memoria.

źródło: PAP