Szukasz odpowiedniego smoczka dla niemowląt dopasowanego do potrzeb Twojego dziecka, jednak nie wiesz jaki model wybrać? Idealnie trafiłeś! W tym artykule omawiamy dwa najpopularniejsze rodzaje smoczków dla dzieci. Przeanalizowaliśmy specjalnie dla Ciebie wady i zalety obu rodzajów smoczków dla niemowląt, aby ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji, która będzie najlepsza dla Twojego dziecka.
Jakie funkcje pełni smoczek dla noworodka?
Choć przeciwników smoczków niemowlęcych jest tak samo wielu, jak i ich zwolenników, nie można zaprzeczyć temu, że odgrywają one istotną rolę w rozwoju dziecka. Smoczki dla niemowląt przede wszystkim pomagają im zaspokoić ich naturalny, silny odruch ssania, a także wyciszyć się i uspokoić. Dziecko ssące smoczek niemowlęcy zyskuje poczucie bezpieczeństwa, gdyż czynność ta kojarzy mu się z bliskością mamy, która nie zawsze ma możliwość podać mu pierś.
Co ciekawe, smoczki dla noworodka nie są wcale wynalazkiem współczesności. Wcześniej ich funkcję zastępowały szmatki moczone w wodzie z cukrem, a nawet rogi zwierzęce. Jak łatwo się domyślić, sposoby te nie należały jednak do najbardziej higienicznych, co sprawiało, że doprowadzały one do licznych infekcji i chorób u dzieci. Na szczęście obecnie zostały one całkowicie wyparte przez bezpieczne smoczki dziecięce.
Jakie są rodzaje smoczków dla dzieci?
Smoczki dla niemowląt dzielą się na wiele różnorodnych rodzajów. Pod względem materiału, z jakiego są wykonane, wyróżnić można między innymi:
- smoczki kauczukowe, które doskonale dopasowują się do kształtu buzi dziecka i są w 100% wykonywane z naturalnego materiału,
- smoczki silikonowe, które są delikatniejsze i jednocześnie bardziej odporne na uszkodzenia niż kauczukowe smoczki, wykonywane z silikonów medycznych, które są bezpieczne dla niemowląt.
Poza materiałem, z jakiego wykonane są smoczki dla dzieci, podzielić je można także ze względu na funkcje, jakie spełniają, i budowę. W tym przypadku wyróżnia się wobec tego smoczki fizjologiczne i anatomiczne.
Czym są smoczki fizjologiczne (symetryczne) i co je charakteryzuje?
Smoczki fizjologiczne, określane inaczej jako smoczki okrągłe, zakończone są kulką o takiej samej powierzchni z każdej strony. Polecane są one przede wszystkim dla niemowląt karmionych butelką. Ich największą zaletą jest to, że tego typu smoczki dla dzieci bez względu na to, jak zostaną włożone, nie wyrządzą niemowlęciu krzywdy.
Wśród smoczków fizjologicznych można wyróżnić także smoczki symetryczne, czyli modele zakończone za pomocą kulki o spłaszczonej powierzchni po obu stronach. Tego typu kształt smoczka dla niemowlęcia najlepiej odzwierciedla budowę naturalnej brodawki kobiecej piersi, dzięki czemu są one doskonałym rozwiązaniem dla noworodków, które dopiero uczą się odruchu ssania oraz niemowląt karmionych piersią.
Czym są smoczki anatomiczne i co je charakteryzuje?
Smoczki anatomiczne cechują się spłaszczonym od dołu oraz wypukłym od góry kształtem, przez co podczas wkładania go do buzi dziecka należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej pozycji smoczka. Płaski kształt od strony powierzchni języka według stomatologów zapobiega powstawaniu wad zgryzu, gdyż jego ssanie wywiera mniejszy nacisk na szczęki oraz dziąsła i podniebienie niemowlęcia. Poza zaletami smoczki anatomiczne mają jednak także pewną wadę. Ich nieprawidłowe włożenie do buzi dziecka może bowiem zaburzać prawidłowy odruch ssania niemowlęcia i doprowadzić w efekcie do wad zgryzu i innych odkształceń w obrębie jego jamy ustnej.
Na co zwrócić uwagę, wybierając smoczki dla noworodków?
Wybierając smoczek niemowlęcy, poza tym, z jakiego materiału będzie on wykonany oraz jaki będzie miał kształt, warto także zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Zaliczyć można do nich przede wszystkim odpowiednie dopasowanie rozmiaru smoczka dla niemowlęcia do jego naturalnej budowy anatomicznej buzi. Nie powinien on być ani zbyt mały, ani zbyt duży.
Ponadto każdy smoczek z kauczuku czy silikonu powinien być wyposażony w otwory na plastikowym elemencie stykającym się z buzią dziecka, które zapewnią odpowiedni dopływ powietrza, gdy nos maluszka zostanie przypadkowo przez niego zasłonięty.
Ważne jest także to, aby wybierane smoczki dla niemowlaka były łatwe w czyszczeniu. Choć i tak należy pamiętać o tym, że powinny być one regularnie wymieniane na nowe modele dla zachowania pełnej higieny. Muszą być one także dobrej jakości, aby mieć pewność, że żaden element taki jak główka, tarcza czy uchwyt nie odpadnie, zagrażając tym samym bezpieczeństwu niemowlęcia.
Podsumowując, odpowiednio stosowane smoczki dla niemowląt, czyli niepodawane dziecku cały czas, regularnie wymieniane i właściwie dobrane, są pomocne w opiece nad niemowlęciem i pomagają mu się uspokoić i wyciszyć. Wybierając smoczki dla niemowląt, warto natomiast przede wszystkim zwrócić uwagę na ich kształt oraz rodzaj materiału, z jakiego są one wykonane i dobierać je do indywidualnych preferencji.