Czworonożny pies-robot jest pierwszym skomercjalizowanym robotem Boston Dynamics, który ma na celu pomoc osobom o ograniczonej zdolności ruchowej. W projekt są zaangażowani naukowcy, fundacje, organizacje zrzeszające osoby z ograniczoną sprawnością ruchową, a także Boston Dynamics, który jest największym producentem robotów na świecie.
Robot pomoże osobom starszym i niepełnosprawnym
Niezwykłe urządzenie pomóc może osobom starszym, jak i niepełnosprawnym w ich codziennych czynnościach. Jest to możliwe dzięki satelitarnej nawigacji. Robot swoim wyglądem przypomina psa. Może na przykład pójść po zakupy do sklepu czy do apteki, może podawać leki, jak również jedzenie.
Koszt podstawowej wersji to kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale już wkrótce jego cena będzie spadać, jeśli projekt wejdzie do masowej produkcji. Naukowcy dostali na realizację dwuletniego projektu półtora miliona złotych z Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Boston Dynamics
Boston Dynamics jest firmą, która od początku zajmowała się technologiami, które pozwolą robotom chodzić na dwóch lub czterech nogach. Rozpoczęła sprzedaż swojego pierwszego komercyjnego robota w czerwcu 2020 roku. Obecnie wiele z projektów wyprodukowanych przez tę firmę spełnia swoją funkcję w dziedzinach takich jak energetyka, budownictwo, produkcja naftowo-gazowa oraz branża wydobywcza.
Szkoła Podstawowa nr 12 partnerem projektu
Szkoła Podstawowa nr 12 w Olsztynie postanowiła zostać partnerem projektu „Nawigacja robota kompana jako narzędzie poprawy jakości życia osób z ograniczoną sprawnością ruchową”. Współpraca będzie polegała między innymi na konsultacjach na temat świadomości społecznej, prelekcji, jak również na badaniach dotyczących uwarunkowań jakości życia osób z niepełnosprawnościami oraz możliwości jej poprawy.
VALET – Projekt WNE UWM
Projekt „Nawigacja robota kompana jako narzędzie poprawy jakości życia osób z ograniczoną sprawnością ruchową” VALET – companion robot’s naVigation as A tool to improve the quaLity of lifE of people with reduced mobiliTy jest realizowany w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki “Nauka dla Społeczeństwa” we współpracy z krajowymi i zagranicznymi jednostkami badawczymi. Wśród nich znalazł się Wydział Nauk Ekonomicznych UWM, Wydział Geoinżynierii UWM w Olsztynie, Politechnika Warszawska, Politecnico di Bari, Northumbria University Newcastle.
Czas realizacji projektu jest od 28.04.2022 r. do 27.04.2024 r. Głównymi celami są opracowywanie metody precyzyjnej nawigacji satelitarnej robota kompana z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji, jak również zwiększenie know-how w tej dziedzinie. Dodatkowo diagnoza potrzeb oraz barier stojących przed osobami z ograniczoną sprawnością ruchową, a także diagnoza oraz stymulacja poziomu świadomości społecznej, która dotyczy roli robota kompana w poprawie jakości życia osób niepełnosprawnych i starszych.
Wśród pozostałych celów znalazły się między innymi takie jak opracowanie własnego algorytmu do obliczania pozycji GNSS, opracowanie metody redukcji błędów nawigacji satelitarnej robota kompana, opracowanie nowego modelu prognozowania parametrów nawigacyjnego sygnału satelitarnego z zastosowaniem sztucznych sieci neuronowych, ocena wpływu wybranych czynników na jakość życia osób potrzebujących, diagnoza poziomu wiedzy na temat wykorzystania robota psa, a także wzrost świadomości społecznej na temat możliwości wykorzystania robota.
Projekt finansowany jest ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki, a kwota dofinansowania wynosi 1 557 100 zł. Całkowita wartość projektu jest szacowana na 1 557 100 zł.
Kierownikiem projektu został dr Marek Piotrowski, który powiedział, że “Roboty ułatwiające ludziom wykonywanie różnych czynności lub wyręczające ich są już często stosowane. Szczególnie ważną rolę odgrywają w życiu osób z niepełnosprawnością. Mogą one poruszać się w różnych przestrzeniach, pod warunkiem jednak, że te są odpowiednio oznakowane. Umożliwia to robotom orientację w terenie oraz identyfikację swojej pozycji. Aktualnie robot kompan to swoisty radar, który skanuje przestrzeń w poszukiwaniu przeszkód”.
Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego są odpowiedzialni za część ekonomiczno-społeczną projektu, a także za opracowanie algorytmu do obliczania pozycji robota. Częścią pierwszą kieruje dr Marek Piotrowski, a częścią drugą prof. Paweł Wielgosz, prorektor UWM z Wydziału Geoinżynierii. Łącznie projektem zajmuje się około 20 osób.
źródło: Valet- Projekt WNE UWM