W ciągu 15 lat działalności Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Kętrzynie, który znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, zakwaterowano 4 tysiące osób. Ośrodek jest jedynym w Polsce ośrodkiem, który przyjmuje nieletnich bez opieki – informuje Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej. Obecnie przebywa w nim 53 osoby pochodzące m.in. z Afganistanu, Algierii, Indii, Iraku, Iranu, Konga, Maroka, Mołdawii, Syrii, Tadżykistanu i Turcji. Cudzoziemcy mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę medyczną, stomatologiczną i psychologiczną, a także opiekę socjalną. Ośrodek został powołany na podstawie Rozporządzenia MSWiA z 27 września 2007 r.
Jak podkreśliła mjr Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik oddziału straży granicznej, wiele rzeczy zmieniło się przez 15 lat funkcjonowania ośrodka. Zostały wybudowane nowe sale mieszkalne, siłownie – wewnętrzna i plenerowa, biblioteka, plac zabaw dla dzieci oraz boisko do gry w siatkówkę. Wszystkie zakupy oraz remonty były realizowane głównie dzięki funduszom unijnym. Ośrodek został wyposażony m.in. w wolnostojące i naścienne dystrybutory wody, klimatyzatory, maszyny szorująco-zbierające, medyczne szafy chłodnicze, pralki i suszarki przemysłowe, a także w kabinę dla palących, sprzęt sportowy i zabawki. Na terenie ośrodka znajdują się również pomieszczenia dostosowane dla osób niepełnosprawnych, a personel ma do dyspozycji samochód przystosowany do przewożenia cudzoziemców z niepełnosprawnością.
Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Kętrzynie kierowany jest wyłącznie do rodzin i samotnych kobiet. Podczas pobytu w ośrodku młodzi podopieczni uczestniczą w zajęciach szkolnych oraz poznają religie, obyczaje i kulturę innych krajów. Regularnie organizowane są także przedsięwzięcia takie jak np. z okazji dnia dziecka, dnia babci i dziadka, dnia teatru, tańca, muzyki i sportu. Poza tym, odbywają się eventy wiosenne, letnie, jesienne oraz zimowe, które również są współfinansowane z funduszy unijnych.
Źródło: PAP