1 C
Olsztyn
niedziela, 24 listopada, 2024
reklama

Największy na świecie dwusilnikowiec będzie mógł lądować w Szymanach. Podpisano umowę 

OlsztynNajwiększy na świecie dwusilnikowiec będzie mógł lądować w Szymanach. Podpisano umowę 

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury podniesie kategorię przeciwpożarową lotniska, co rozszerza możliwości jego eksploatacji.

Zakup specjalistycznego pojazdu ratowniczo-gaśniczego 6×6 wraz z wyposażeniem medycznym na potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa na lotnisku w Szymanach to koszt ponad 4,3 mln zł. Projekt zyskał dofinansowanie unijne w wysokości ponad 2,6 mln zł.

– Wykorzystujemy jeszcze możliwości tej perspektywy RPO 2014-2020 i przeznaczamy te pieniądze na wzmacnianie pozycji jedynego w Polsce północno-wschodniej lotniska, które jest częścią komunikacji szerszej skali europejskiej – podkreśla marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Zakup takiego samochodu otwiera wiele możliwości w dziedzinie lotnictwa pasażerskiego, ale także wojskowego czy towarowego.

Pojazd dla Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej w Szymanach jest uzupełnieniem już funkcjonujących dwóch wozów tego typu, które zapewniają siódmą kategorię ochrony przeciwpożarowej. Zakup trzeciego samochodu podnosi kategorię do poziomu ósmego, co umożliwia przyjmowanie i obsługę np. Airbusów A350 czy Boeingów 777, czyli największych dwusilnikowych samolotów świata. Poszerza również współpracę z polskimi siłami zbrojnymi i wojskami struktur NATO.

– Wszystkie lotniska na świecie największą wagę przykładają do bezpieczeństwa i płynności pracy  – wyjaśnia prezes Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury Wiktor Wójcik. – Trzeci wóz zapewnia możliwość pracy portu nawet w przypadku awarii jednego z pojazdów, poszerza ofertę dla przewoźników i wzmacnia współpracę z wojskiem.

Umowę na dofinansowanie zakupu pojazdu podpisali w czwartek 28 lipca marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz prezes Wiktor Wójcik.

Największy na świecie dwusilnikowiec będzie mógł lądować w Szymanach. Podpisano umowę  Olsztyn, Szczytno, Wiadomości

źródło: Urząd Marszałkowski

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Mikol
30 lipca 2022 00:28

To jest dopiero fanaberia i wywalenie kasy na lotnisko, które przynosi tylko straty i jest prawie nikomu nie potrzebne. Bardziej potrzebna jest dobrze rozwinieta kolej. Cała ta banda powinna srogo za to zapłacić, za takie wydwanie kasy. Drogi w gminach dziurawe, kolej stanowi zwykłą popeline. W porównaniu do większości województw to jest jakaś patologia ten srodek komunikacji i infrastruktura w wojewodztwie warm-maz., a cała banda rządząca w tym wojewodztwie wypierdziela kase na lotnisko. To jest cyrk na kółkach i w tym kraju nigdy nie bedzie dobrze, aż skończą się tacy władcy, którzy moga realizować własne chore pomysły.

Bubu
29 lipca 2022 10:12

Od początku było wiadomo że te lotnisko w krzakach to głównie lotnisko o charakterze militarnym

Polecane