fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 14 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Samoloty z Leśnej Bazy Lotniczej w porcie Olsztyn-Mazury pomagają gasić pożar w Biebrzańskim PN

Do akcji gaszenia największego od lat pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym włączyły się dwa samoloty gaśnicze Dromader M18B Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Maszyny stacjonują od wiosny w Leśnej Bazie Lotniczej w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury.

Z lotniska w Szymanach piloci Leśnej Bazy Lotniczej patrolują codziennie od marca do października lasy Warmii i Mazur z powietrza, by ocenić zagrożenie pożarowe. Podczas akcji gaszenia pożaru każdy samolot Dromader zabiera jednorazowo 1,8 tys. litrów wody.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin ocenił, że obszar Biebrzańskiego Parku Narodowego jest niezwykle cenny pod względem przyrodniczym i konieczność pomocy w walce z pożarem jest oczywista.

„W związku z trwającą walką z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego po raz kolejny przekonujemy się, jak ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej polskich lasów są samoloty. Z zaangażowaniem obserwujemy wymagającą i heroiczną akcję ratowniczą prowadzoną m.in. przez pilotów Leśnej Bazy Lotniczej +Szymany+ i cieszymy się, że nasze lotnisko dostarcza infrastrukturę lotniczą niezbędną do prowadzenia tego typu operacji” – powiedział prezes spółki zarządzającej Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury Tomasz Kądziołka.

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk w czwartek na antenie radia RMF FM powiedział, że w północnej części parku ogień się rozwija. W jego ocenie ogień zajął już nawet 6 tys. hektarów parku. „Nie było od kilkunastu lat takiego dużego pożaru. Były pożary o podobnej skali, ale nie aż takiej i nie tak trudne do ugaszenia” – mówił. Dodał, że powodem jest to, że jest bardzo sucho i nie pada od dłuższego czasu.

Pomimo wstrzymania od 15 marca pasażerskiego ruchu lotniczego we wszystkich lotniskach krajowych, wywołanego pandemią koronawirusa SARS-Cov-2, Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w dalszym ciągu obsługuje operacje lotnicze, których zakaz nie obejmuje.

„Obecna sytuacja branży lotniczej jest bardzo trudna, jednak staramy się realizować zadania związane z utrzymaniem dostępności komunikacyjnej regionu północno-wschodniej Polski. Lotnisko Olsztyn-Mazury jako jedyny port lotniczy w tym regionie kraju posiada najnowszą infrastrukturę lotniczą, pełne zaplecze techniczne oraz wykwalifikowany personel, co sprawia, że w razie potrzeby jesteśmy w 24-godzinnej gotowości do kompleksowej obsługi operacji lotniczych” – podkreślił.

Wyjaśnił, że w porcie obsługiwane są loty związane z ochroną przeciwpożarową, jak też loty wojskowe, loty medyczne związane z ratowaniem ludzkiego życia i zdrowia oraz loty szkoleniowe.

Wprowadzony przez Radę Ministrów zakaz wykonywania wszystkich operacji lądowania cywilnych statków powietrznych obowiązuje do 26 kwietnia, jednak może zostać przedłużony.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...