Do akcji gaszenia największego od lat pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym włączyły się dwa samoloty gaśnicze Dromader M18B Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Maszyny stacjonują od wiosny w Leśnej Bazie Lotniczej w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury.
Z lotniska w Szymanach piloci Leśnej Bazy Lotniczej patrolują codziennie od marca do października lasy Warmii i Mazur z powietrza, by ocenić zagrożenie pożarowe. Podczas akcji gaszenia pożaru każdy samolot Dromader zabiera jednorazowo 1,8 tys. litrów wody.
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin ocenił, że obszar Biebrzańskiego Parku Narodowego jest niezwykle cenny pod względem przyrodniczym i konieczność pomocy w walce z pożarem jest oczywista.
„W związku z trwającą walką z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego po raz kolejny przekonujemy się, jak ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej polskich lasów są samoloty. Z zaangażowaniem obserwujemy wymagającą i heroiczną akcję ratowniczą prowadzoną m.in. przez pilotów Leśnej Bazy Lotniczej +Szymany+ i cieszymy się, że nasze lotnisko dostarcza infrastrukturę lotniczą niezbędną do prowadzenia tego typu operacji” – powiedział prezes spółki zarządzającej Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury Tomasz Kądziołka.
Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk w czwartek na antenie radia RMF FM powiedział, że w północnej części parku ogień się rozwija. W jego ocenie ogień zajął już nawet 6 tys. hektarów parku. „Nie było od kilkunastu lat takiego dużego pożaru. Były pożary o podobnej skali, ale nie aż takiej i nie tak trudne do ugaszenia” – mówił. Dodał, że powodem jest to, że jest bardzo sucho i nie pada od dłuższego czasu.
Pomimo wstrzymania od 15 marca pasażerskiego ruchu lotniczego we wszystkich lotniskach krajowych, wywołanego pandemią koronawirusa SARS-Cov-2, Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w dalszym ciągu obsługuje operacje lotnicze, których zakaz nie obejmuje.
„Obecna sytuacja branży lotniczej jest bardzo trudna, jednak staramy się realizować zadania związane z utrzymaniem dostępności komunikacyjnej regionu północno-wschodniej Polski. Lotnisko Olsztyn-Mazury jako jedyny port lotniczy w tym regionie kraju posiada najnowszą infrastrukturę lotniczą, pełne zaplecze techniczne oraz wykwalifikowany personel, co sprawia, że w razie potrzeby jesteśmy w 24-godzinnej gotowości do kompleksowej obsługi operacji lotniczych” – podkreślił.
Wyjaśnił, że w porcie obsługiwane są loty związane z ochroną przeciwpożarową, jak też loty wojskowe, loty medyczne związane z ratowaniem ludzkiego życia i zdrowia oraz loty szkoleniowe.
Wprowadzony przez Radę Ministrów zakaz wykonywania wszystkich operacji lądowania cywilnych statków powietrznych obowiązuje do 26 kwietnia, jednak może zostać przedłużony.