W 2020 roku minęła 75. rocznica przyłączenia Warmii, Mazur i Powiśla do Polski. Wcześniej były to tereny Prus Wschodnich należących do Niemiec. Z powodu pandemii nie udało się zorganizować uroczystości z tej okazji, a obchody rozpoczęły się dopiero teraz od konferencji naukowej na zamku w Olsztynie.
Wkrótce wystąpienia na temat przyłączenia Warmii i Mazur do Polski będzie można usłyszeć także w Elblągu. – Chcieliśmy celebrować tę rocznicę na żywo, z opóźnieniem, aby uczcić historyczne znaczenie tego wydarzenia – powiedział marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
Marszałek województwa zauważył, że ostatnie trzydzieści lat były okresem dynamicznego rozwoju regionu, ale stanowczo zastrzegł, że największym zmartwieniem jest odchodzenie z regionu młodych ludzi do innych części kraju lub za granicę.
Podczas konferencji naukowej poruszane były kwestie związane z historią regionu, m.in. kształtowanie instytucji polskich w tym rejonie, nazewnictwo oraz wpływ kościołów na kształtowanie tożsamości regionalnej.
W piątek rocznicę przyłączenia obchodzi sejmik osób niepełnosprawnych, który zorganizuje konferencję „Pionierzy osadnictwa 1945”. Święto to ma upamiętnić mieszkańców regionu, którzy przybyli na Warmię i Mazury jako pierwsi osadnicy oraz stanowić naukę historii dla młodszych pokoleń.
Źródło: PAP
A może to był błąd że Warmia i Mazury zostały przyłączone do polski bo jedyne co mam od naszego kraju to tylko pesel!!!!!!!