fbpx
6 C
Olsztyn
piątek, 22 października, 2021
reklama

Warmia i Mazury świętują 75 rocznicę przyłączenia do Polski

reklama

W ubiegłym roku przypadała 75 rocznica przyłączenia Warmii i Mazur i Powiśla do Polski – przed wojną obszary te wchodziły w skład Niemiec jako Prusy Wschodnie. Ponieważ pandemia uniemożliwiła celebrację rocznicy, rozpoczęto ją w czwartek konferencją naukową.

Konferencja o 75-leciu przyłączenia Warmii Mazur i Powiśla po II wojnie światowej do Polski odbyła się w czwartek na olsztyńskim zamku, za dwa tygodnie referatów na ten sam temat będzie można wysłuchać w Elblągu.

– Rocznica przyłączenia naszego regionu do Polski minęła w tamtym roku ale bardzo zależało nam na realnym, a nie wirtualnym celebrowaniu tej rocznicy. Dlatego czynimy to z rocznym opóźnieniem – powiedział marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

reklama

W jego ocenie, ostatnie 30 lat to okres najbardziej dynamicznego rozwoju regionu. – Naszym największym zmartwieniem jest to, że ogromna rzesza młodych ludzi emigruje z regionu do innych regionów kraju lub za granicę. Spora część wraca w rodzinne strony, gdy ma 40 lat i więcej ale region potrzebuje energii i dynamizmu młodych, zaraz po studiach – mówił Brzezin.

Wystąpienia referentów dotyczyły kwestii historycznych – kształtowania się polskich instytucji w regionie, nazewnictwa, roli kościołów w kształtowaniu tożsamości regionalnej.

W piątek rocznicę przyłączenia Warmii, Mazur i Powiśla do Polski będzie celebrował sejmik osób niepełnosprawnych, który organizuje konferencję „Pionierzy osadnictwa 1945”. – Spotkanie służyć będzie uczczeniu pamięci mieszkańców naszego regionu, którzy przybyli tu jako pierwsi osiedleńcy, ale też ma stanowić żywą lekcję historii dla młodszych pokoleń – napisano w zaproszeniu.

Źródło: PAP

reklama

Najnowsze ogłoszenia

2 KOMENTARZY

2 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze