5 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

W całym kraju obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej; przed Pałacem Prezydenckim wystąpienie prezesa PiS

KrajW całym kraju obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej; przed Pałacem Prezydenckim wystąpienie prezesa...

W całym kraju będą miały miejsce uroczyste obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda uczci ofiary w Krakowie i Warszawie. Prezes PiS Jarosław Kaczyński weźmie udział w Uroczystościach w Warszawie i wygłosi przemówienie przed Pałacem Prezydenckim o godzinie 21:00.
Uroczystości rozpoczną się w Sejmie o godzinie 7:30. Marszałek Izby Elżbieta Witek wraz z prezydium odda hołd ofiarom składając kwiaty pod tablicami upamiętniającymi marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, posłów i senatorów zmarłych tragicznie w katastrofie oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
W Krakowie o godzinie 8:00, prezydent Andrzej Duda wziął udział w mszy na Wawelu i złożył kwiaty na grobie Małżonków Lecha i Marii Kaczyńskich. Po godzinie 9:00 planowane są wizyty na trzech krakowskich cmentarzach – Rakowickim, na Salwatorze i na Bielanach.
O godzinie 8:00 w Warszawie odbędzie się msza święta w kościele seminaryjnym. Po mszy złożone zostaną wieńce pod pomnikami ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnie uczestnicy obchodów odwiedzą groby i złożą kwiaty m.in. pod pomnikiem ofiar katastrofy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Andrzej Duda o godzinie 11:45 w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej odwiedzi kryptę ostatniego prezydenta na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego, a o godzinie 12:15 na placu Piłsudskiego złoży kwiaty pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Następnie pojedzie na cmentarze Bródnowski i Powązkowski, gdzie również odda hołd ofiarom. Przez cały dzień przed Pałacem Prezydenckim odbędą się pokazy filmowe i koncerty.
Uroczystości z udziałem prezesa PiS zakończą się mszą świętą w intencji ofiar katastrofy o godzinie 19:00 w Archikatedrze Warszawskiej.
Delegacje polityków Platformy Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego będą brały udział w uroczystościach zarówno lokalnych, jak i w Warszawie i Krakowie.
W sobotę minie 12. rocznica katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska oraz wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polanka
11 kwietnia 2022 10:03

Jak ja już nie mogę patrzeć na tego Kaina.

ja
10 kwietnia 2022 18:33

Cyrk

Polecane
Ogłoszenia