Policjanci z Orzysza rozwiązali zagadkę, odnośnie pojawienia się symboli przypominających swastyki w miejscowym skateparku. Po nagraniach z kamer monitoringu i dalszych dochodzeniach ustalili, że narysował je 12-letni chłopiec z Ełku.
12-latek rysował odwrotne swastyki
Wszystkie symbole, które miał narysować chłopiec, w rzeczywistości wykazywały kształt swastyki, jednak ich ramiona były zgięte w lewo, co jest zupełnym przeciwieństwem do swastyki kojarzonej z nazistami. Funkcjonariusze odnieśli wrażenie, że chłopczyk po prostu bawił się markerem i mało interesował się skutkami swojego działania, jako że oznaczenia te uważał za niegroźne.
Zgodnie z relacją, jaką podała policja, chłopiec przyznał, że zobaczył takie symbole w Internecie i myślał, że mają one pozytywne znaczenie. Matka chłopca wyraziła skruchę w związku z tym, co zrobił jej syn i zadeklarowała, że naprawił jego wyrządzoną szkodę. Cała sytuacja zostanie poddana rozstrzygnięciom sądu dla nieletnich, gdyż odpowiedzialność ponoszą rodzice lub prawni opiekunowie za szkody wyrządzone przez ich dzieci.
Równocześnie policja przypomina, że propagowanie faszystowskiego ustroju państwa grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.
Źródło: PAP
Sybole rysowane przez 12 latka nie są faszystowskie
Symbol manji pochodzi z kultury indyjskiej i symbolizuje on szczęście, uważanie go za faszystowski wynika z niedoedukwania
Rodzice tego dziecka nie powinni pononieść konsekwencji za propagowanie faszyzmu, był to co najwyżej wandalizm
Swastyka w Azji do dziś jest ważnym symbolem religijnym. W istocie swastyka, tak jak salut rzymski to od wieków pozytywne symbole. Niestety krwiożerczy niemcy ukradli je i wypaczyli czynami ich znaczenia. Czymś przeciwnym jest sierp i młot, które od powstania są u ludzi rozumnych symbolem wyłącznie ludobójstwa i milionów bezlitosnych zbrodni.