-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Groźne chwasty! Uważaj na czym siadasz!

WiadomościGroźne chwasty! Uważaj na czym siadasz!

Jeśli dopisze pogoda i nie wykręci nam numeru z deszczem, to wielu z nas majówkę spędzi na łonie natury, pośród drzew, falujących wybujałych łanów, ze znajomymi, z rodziną, przyjaciółmi… Jednak jest coś o czym powinniśmy pamiętać, gdy wybieramy się obcować z przyrodą podczas wypoczynku nie tylko majowego.

Szalej jadowity, barszcz Sosnowskiego czy pokrzyk wilcza jagoda mogą dosłownie zatruć nam życie, zepsuć zdrowie, a nawet doprowadzić do śmierci. Jednak to nie cała paleta śmiertelnie niebezpiecznych „zielepactw”. W naszym kraju możemy natrafić na kilka innych „cudów” natury. Jednak najbardziej trujący z nich wszystkich jest tojad mocny.

Szalej jadowity – Roślina bardzo silnie trująca: Cała roślina jest trująca, a szczególnie łodyga i kłącze. Zawiera trujący wielonienasycony alkohol – cykutoksynę bardzo silnie toksyczny; już spożycie niewielkich ilości powoduje silne zatrucie. Objawy zatrucia występują szybko, do 20 minut po spożyciu. Są to: ślinotok, pieczenie w jamie ustnej, mdłości, wymioty, rozszerzenie źrenic, drgawki, utrata świadomości, trudności w oddychaniu. Śmierć może nastąpić wskutek porażenia ośrodka oddechowego*.

Tojad mocny – Roślina bardzo silnie trująca, jedna z najsilniej trujących roślin krajowych. Trująca jest cała roślina, a najbardziej korzenie i nasiona, za śmiertelną dawkę uważa się już 2-5 mg tej substancji (przy doustnym spożyciu). Bydło i owce instynktownie nie jedzą jej. Akonityna początkowo działa pobudzająco, a potem paraliżująco na nerwy czuciowe i ruchowe o może spowodować śmierć wskutek paraliżu mięśni oddechowych i zatrzymania pracy serca. Może wnikać również przez skórę*.

Barszcz Sosnowskiego – silnie toksyczna roślina. Zawarte w wodnistym soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych furanokumaryny stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Związki te w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, w szczególności ultrafioletowego, powodują oparzenia (fotodermatozę) II i III stopnia. Objawy pojawiają się przy naświetleniu promieniowaniem ultrafioletowym już po kilkunastu minutach od kontaktu, przy czym największa wrażliwość i natężenie pojawiania się objawów następuje w ciągu od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną*.

Pokrzyk wilcza jagoda – przyjmuje się za dawkę śmiertelną 10–20 owoców u dorosłych i 3–4 u dzieci, choć różnice osobnicze są znaczne. Pierwszymi objawami zatrucia jest silne pobudzenie i euforyczne halucynacje. Następnie pobudzenie nasila się aż do wystąpienia napadów szału, nierozpoznawania otoczenia, światłowstrętu, występują m.in. zaburzenia mowy, w końcu utrata przytomności i w skrajnych przypadkach zgon w wyniku porażenia oddechu podczas śpiączki*. 

*Informacji o roślinach zaczerpnięto z serwisu Wikipedia.

żym

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane