7 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Niemiec przeprowadza się do Olsztyna na 5 miesięcy. Na blogu opisze jak tu się żyje

OlsztynNiemiec przeprowadza się do Olsztyna na 5 miesięcy. Na blogu opisze jak...

Trzydziestu czterech kandydatów chciało przeprowadzić się do Olsztyna, by odkrywać uroki naszego miasta i opisywać je na blogu. Kogo wybrała komisja? I czym będzie się zajmował pisarz miejski?

reklama

Niemieckie Forum Kultury w Poczdamie co roku typuje pisarzy, którzy następnie przez 5 miesięcy mieszkają w wybranym mieście w Europie i opisują je na blogu – tłumaczy Izabela Sowa – Dudulewicz z Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna- tym razem forum zdecydowało się pokazać jak żyje się w Olsztynie.

Kandydat, któremu udało się pokonać innych to urodzony w 1977 roku w Niemczech, obecnie mieszkający w Irlandii,  pisarz, redaktor i tłumacz – Marcel Krueger. Tematy do swojej pracy znajduje zajmując się europejską historią i podróżując po świecie. Pisze m.in. dla berlińskiego Elsewhere Journal, dla The Daily Telegraph, The Guardian i CNN Travel. By odbyć rezydencję literacką musiał min. wykazać się bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego, bo to właśnie w tym języku będzie pisał bloga. Teksty, które się tam  ukażą będą tłumaczone na język polski. Poza pisaniem bloga o tematyce kulturalnej i historycznej pisarz ma za zadanie również brać czynny udział w wydarzeniach i projektach kulturalnych regionu, w którym przebywa. W stolicy Warmii i Mazur będzie mieszkał od maja do końca września.

reklama

Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej (Deutsches Kulturforum östliches Europa) w Poczdamie  od 2009 roku deleguje pisarzy do różnych miast w Europie, by upowszechniali oni wiedzę o wspólnym dziedzictwie kulturowym Niemców i ich wschodnich sąsiadów. Do tej pory pisarze miejscy rezydowali w Talinie, Mariborze, Koszycach, Rydze, Pilźnie, w Peczu na Węgrzech, w Braszowie w Rumunii,  oraz we Lwowie. Olsztyn jest trzecim miastem polskim po Gdańsku i  Wrocławiu.

Stypendium finansowane jest przez Pełnomocniczkę Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (Beauftragte der Bundesregierung für Kultur und Medien). Realizowane będzie ono w Olsztynie we współpracy z Gminą Olsztyn oraz Fundacją Borussia.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia