-8 C
Olsztyn
wtorek, 28 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Inwestor wycina las przy Plaży Miejskiej, a jest okres lęgowy ptaków. Powstaje nowy hotel?

WiadomościInwestor wycina las przy Plaży Miejskiej, a jest okres lęgowy ptaków. Powstaje...

Ratusz nie wydał zgody właścicielowi prywatnej posesji przy Plaży Miejskiej na wycinkę drzew. Mimo tego, prace trwają w najlepsze, a inwestor po naszym artykule sam zaprosił Straż Miejską aby wyjaśnić sprawę.

reklama

Czytelniczka zaalarmowała nas o trwającej wycince drzew przy Plaży Miejskiej. Jak twierdzi, to katastrofa dla znajdujących się tam ptaków:

„Prowadzona jest wycinka drzew na działce przy CRS Ukiel w stronę Hotelu Omega. Ktoś bardzo się pospieszył. Trwa okres lęgowy ptaków. Nie ma takiego prawa w Polsce, które zezwalałoby na taki proceder. W tej chwili lęgi ptaków są w największym natężeniu. To dramat dla wielu ptasich rodzin” – przekonuje czytelniczka.

reklama

Kilka dni temu skontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta w tej sprawie. Jak się dowiedzieliśmy, urzędnicy nic nie wiedzą o trwającej w tamtym miejscu wycince, a teren jest własnością prywatną. Istnieje możliwość, że właściciel zgodnie z prawem wycina drzewa do 50 cm obwodu pnia, które można ciąć bez pozwolenia. Na miejsce miała zostać wysłana Straż Miejska, pisaliśmy o tym tu: Trwa wycinka lasu przy Plaży Miejskiej.

Inwestor wycina las przy Plaży Miejskiej, a jest okres lęgowy ptaków. Powstaje nowy hotel? plaża miejska Wiadomości, Olsztyn
fot. Google Map
reklama

Działka jest własnością prywatną. Nie wydaliśmy właścicielowi pozwolenia na wycinkę drzew, ale być może wycięte zostały te, na które nie trzeba uzyskać zgody urzędu. Tak jest w przypadku drzew, których obwód pnia nie przekracza 50 cm (liczony 5 cm od ziemi). Wycinka tych drzew nie jest zalecana w okresie lęgowym ptactwa, ale jednocześnie nie są one objęte ochroną prawną. Nie mamy jednak takiej pewności, istnieje zatem prawdopodobieństwo że nie dopełnione zostały stosowne obowiązki, a zatem przekazaliśmy informację do Straży Miejskiej z prośbą o skontrolowanie tego terenu. – poinformowała nas wczoraj rzecznik Urzędu Miasta Marta Bartoszewicz.

Nasz wczorajszy artykuł przeczytał prezes spółki Kapitańska Sp. z o.o., który sam zaprosił strażników miejskich oraz skontaktował się z naszą redakcją. – Działka na której trwa wycinanie drzew jest terenem leśnym. Uzyskaliśmy wszystkie niezbędne zgody w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie – powiedział telefonicznie Robert Wolff.

Postanowiliśmy zapytać Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie o aktualne przepisy oraz kwestię okresu lęgowego ptaków:

„Nie ma jednoznacznego zakazu wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków, jednak taka wycinka wiąże się z bardzo dużym prawdopodobieństwem naruszenia zakazów w stosunku do dziko występujących zwierząt, czyli np. ptaków” – odpowiada rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie, Justyna Januszewicz. – „Dlatego wycinkę należałoby przeprowadzać od 1 września do końca lutego. Jeśli wskutek wycinki drzew nastąpi faktycznie zniszczenie siedlisk ptaków, to zgodnie z ustawą o ochronie przyrody jest to wykroczenie, za które grozi kara aresztu bądź kara grzywny, a sprawą wówczas zajmują się organy ścigania”

Warto przypomnieć, że w mediach zaczęła krążyć informacja o tym, że nad „miejską” ma powstać hotel. Czy ten obiekt mógłby powstać na tej działce? Nie udało nam się tego oficjalnie potwierdzić, ale w miejscowy planie zagospodarowania przestrzennego wszystkie działki koło Plaży Miejskiej są wpisane pod rekreację i turystykę.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Fhutf
27 maja 2021 18:08

Dno.

erdfg
26 maja 2021 23:41

jak zrobią tam brzydko i betonowo, to ludzie przestaną tam chodzić…ich inwestycje będą stratne …bystrzaki

Popularne
Ogłoszenia