fbpx
10 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 września, 2021
reklama

Prezydent Olsztyna: miasto nie finansuje projektu Campus Polska Przyszłości

reklama

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował, że miasto nie poniesie żadnych kosztów zorganizowania Campusu Polska Przyszłości, wydarzenia, które z inicjatywy Rafała Trzaskowskiego ma się odbyć na przełomie sierpnia i września w miasteczku akademickim Kortowo.

Grzymowicz wydał oświadczenie dotyczące Campusu Polska Przyszłości w odpowiedzi na wystosowany w piątek list otwarty Jerzego Szmita, w którym szef regionalnego PiS pytał, kto zapłaci za „tydzień balangi nad jeziorem Kortowskim” uczestników Campusu. Według Szmita, impreza będzie miała charakter polityczny, a tego typu działalność jest zabroniona na wyższych uczelniach.

„Zgodnie z intencjami pomysłodawców Campus Polska Przyszłości, który ma być zorganizowany w Olsztynie na przełomie sierpnia i września przez Ruch +Wspólna Polska+ i Stowarzyszenie +Inspiracje Młodych+ nie będzie wydarzeniem politycznym, a już z pewnością partyjnym, co zresztą legło u podstaw powołania samego Ruchu. Weryfikatorem udziału w Campusie nie będą też z góry określone poglądy polityczne, a wręcz przeciwnie – im więcej będzie różnorodności światopoglądowej, tym dyskusje i warsztaty będą ciekawsze” – napisał Grzymowicz w oświadczeniu przesłanym i dodał, że dla miasta zorganizowanie tego rodzaju wydarzenia wiążę się z ogoromną promocją Olsztyna.

reklama

„Miasto nie ponosi na organizację Campusu żadnych nakładów finansowych! Olsztyn będzie mocno promowany, zarówno przed Campusem, jaki i w jego trakcie, wyraźnie zaznaczając swoje miejsce na mapie Europy, albowiem w założeniu inicjatorów charakter wydarzenia zdecydowanie przekroczy regionalny czy ogólnopolski wymiar. Z tego co mi wiadomo, również Uniwersytet Warmińsko-Mazurski nie poniesie żadnych kosztów, związanych z organizacją Campusu, wręcz przeciwnie – otrzyma wynagrodzenie za świadczone usługi” – napisał Grzymowicz.

Szmit w liście wystosowanym w sprawie Campusu Polska Przyszłości powątpiewał także, czy podobną imprezę mógłby zorganizować dla młodzieży „o poglądach prawicowych i konserwatywnych”.

„Podobne wydarzenie z udziałem młodzieży miało już miejsce w Olsztynie. Kilka lat temu gościliśmy uczestników obozu przygotowanego przez Fundację +Dzieło Nowego Tysiąclecia+, powołaną przez Konferencję Episkopatu Polski jako wyraz wdzięczności dla papieża – Polaka, św. Jana Pawła II. Przypomnę także, iż nikt nie stwarzał problemów w sprawie udostępnienia jednego z obiektów Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego na konferencję Prawa i Sprawiedliwości w 2018 roku” – napisał Grzymowicz.

W minioną środę prezydent Warszawy i lider Ruchu Wspólna Polska Rafał Trzaskowski ogłosił, że na przełomie sierpnia i września w miasteczku akademickim Kortowo w Olsztynie zostanie zorganizowany dla 1 tys. młodych ludzi Campus Polska Przyszłości. W czasie spotkania jego uczestnicy mają dyskutować o najważniejszych sprawach dla młodego pokolenia, w tym polityce klimatycznej, czy edukacji. Zaplanowano także spotkania z ludźmi sportu, kultury, nauki.

Trzaskowski nie ukrywał, że jednym z celów Campusu jest wyłonienie młodych ludzi, którzy będą chcieli zaangażować się w działalność publiczną.

Na wspólnej konferencji z Trzaskowskim wystąpili prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Jerzy Przyborowski oraz marszałek regionu Gustaw Marek-Brzezin. Wszyscy podkreślali, że Kortowo jest idealnym miejscem do tego, by stwarzać nowe perspektywy rozwoju kraju. Rektor Przyborowski przyznawał, że „dyskusja o demokratycznych podwalinach państwa wpisuje się w działalność uniwersytecką”. 

źródło: PAP

reklama
reklama

Polecane

6 KOMENTARZY

6 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama