fbpx
24 C
Olsztyn
poniedziałek, 10 maja, 2021

Prawie narodowa akcja szczepionkowa [OPINIE]

Wczoraj w Olsztynie w specjalnym mobilnym punkcie w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim przeciw COVID-19 zaszczepiły się 804 osoby. Bez dodatkowej rejestracji i jednorazową szczepionką firmy Johnson & Johnson – trzeba było tylko spełnić limit wieku.

Przyznam szczerze, że ucieszyłam się widząc kolejkę do urzędu i jest to dla mnie jedyna kolejka, którą w czasie epidemii akceptuję – szczególnie po widoku stłoczonych ludzi w sklepach, gdzie podobno są limity osób. Jednocześnie jeśli ktoś byłby również chętny to ze szczepienia można skorzystać jeszcze dziś i w poniedziałek, w godzinach 08:00-16:00. Trzeba tylko mieć dzisiaj co najmniej 36 lat, a w jutro co najmniej 34 lata. Zaszczepić się mogą również osoby mające 30+ lat, ale tylko jeśli na początku roku zgłosiły chęć zaszczepienia poprzez formularz i dostały e-skierowanie.

Sama mam mniej niż 30 lat i nie mogę skorzystać z takiego ułatwienia, ale za to widzę w tej weekendowej akcji dużo możliwości na przyszłość. Czytałam komentarze, że 2,5 tysiąca szczepionek na miasto wojewódzkie to i tak za mało, ale warto spojrzeć na to ze strony przećwiczenia masowego szczepienia osób, które są na to chętne i na pewno przyjdą się zaszczepić, a nie tylko się zapiszą i istnieje ryzyko, że dawka się zmarnuje (jest taka akcja antyszczepionkowców). Sama widzę to tak, że mniejsze punkty mogłyby być zorganizowane w miejscach komisji wyborczych (są dostosowane do przyjęcia większej grupy osób i są powszechne), przy uczelniach albo szkołach. Wówczas mogłyby się w ten sposób zaszczepić osoby, które na co dzień są wykluczone transportowo i nie mogą przybyć do stolic wojewódzkich, bo np. nie mają ze swojej miejscowości żadnego autobusu, czy pociągu.

Wczoraj bardziej niż ilością osób chętnych do zaszczepienia, zdziwiłam się, że w ogóle jest taka akcja. I myślę, że nie tylko ja, bo od kiedy w mediach zaczęły pojawiać się informacje o długich kolejkach, dostałam kilka prywatnych wiadomości z zapytaniem, czy naprawdę można sobie pójść i tak po prostu przyjąć szczepionkę. Również pytano mnie, co sądzę o tej firmie. Nie biorę udziału w wojnie na to, która szczepionka jest lepsza i czy warto się zaszczepić. Trzeba natomiast pamiętać, że po zaszczepieniu nie nabywa się nagle super mocy antycovidowych i również trzeba uważać na zakażenie. Tak samo jak przechorowanie korony nie sprawia, że nie zachoruje się ponownie.

Myślę więc, że prócz masowego szczepienia, warto też zadbać o komunikację, bo nie sądzę, że to do mnie powinny trafiać wczorajsze pytania, ale jak najbardziej to rozumiem. Wokół siebie mam bardzo dużo osób, które chcą się zaszczepić i myślę, że również sami możecie znać więcej takich osób, niż się spodziewacie. Jeśli więc macie sprawdzone informacje, jak o majówkowej akcji szczepionkowej – przekazujcie je pocztą pantoflową. Udostępniajcie również linki do artykułów z lokalnych mediów. Pamiętajcie jednak, aby sprawdzać źródła tych informacji i kierować się wiedzą medyczną, a nie czyimiś przekonaniami.

Na ten moment osoby, które ukończyły 18 lat, będą mogły zapisać się na termin szczepienia przeciw COVID-19 od 9 maja. Wówczas przypada i mój termin, choć bliżej mi do 30-stki. Oczywiście wybieram się po swoją dawkę, do czego również zachęcam!

Agata Szerszeniewicz
Agata Szerszeniewicz
Agata Szerszeniewicz - olsztyńska działaczka społeczna i polityczna. Inicjatorka i współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości. Pracowniczka biura posłanki Pauliny Matysiak i członkini partii Lewica Razem. Działa dla równości społecznej, podkreślając wagę edukacji w procesie zapobiegania dyskryminacji i wykluczeniu ekonomicznemu. Weganka, pasjonatka kreowana wizerunku w mediach społecznościowych, promująca adopcje zwierząt.

7 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


7 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Olo

Zaszczepieni , a w maskach muszą chodzić.

??????

Po h uj cenzorze kasujesz komentarze? Szczepionka padła Ci na mózg?

Jarek

Bardzo dobrze, za dużo baranów w tym OL, musi trochę tego stada paść. Kwestia czasu po szczepionce.

ala

Wiele szumu. Ale jeżeli ta propaganda przekona trochę Polaków do szczepień, to było warto.

Anonim

Super pomysł z tą akcją majówkową! Widać, że można byłoby wyszczepić duzo ludzi w krotkim czasie! Gdyby taka akcja była zrobiona faktycznie powszechnie, wg Pani pomysłu w miejscach komisji wyborczych (w końcu jak widać po szczepieniach w Urzędzie specjalnych warunków do tego nie trzeba) to może po miesiącu mielibyśmy koniec akcji!

John

Hm bo moze znajomi autorki tego artykułu nie potrafią sami szukać informacji? Jak ktos chcial wiedzieć to sie mogl dowiedzieć o co chodzi. W mediach były informacje.

Do John

Ja nie słyszałam o akcji. Dowiedziałam się z czyjejś relacji na FB, że stoi w kolejce

Agata Szerszeniewicz
Agata Szerszeniewicz
Agata Szerszeniewicz - olsztyńska działaczka społeczna i polityczna. Inicjatorka i współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości. Pracowniczka biura posłanki Pauliny Matysiak i członkini partii Lewica Razem. Działa dla równości społecznej, podkreślając wagę edukacji w procesie zapobiegania dyskryminacji i wykluczeniu ekonomicznemu. Weganka, pasjonatka kreowana wizerunku w mediach społecznościowych, promująca adopcje zwierząt.

Felietony