fbpx
7 C
Olsztyn
wtorek, 21 września, 2021
reklama

Nowa inicjatywa Zielonego Olsztyna

reklama

„Olsztyn traci pomniki przyrody, więc zachęcamy mieszkańców do zgłaszania propozycji nowych drzew pomnikowych!” – mówią aktywiści.

Na sesji Rady Miasta 28 kwietnia 2021 r. radni zdecydowali o zdjęciu ochrony z 2 zabytkowych klonów w historycznej alei przy ul. Tuwima. Podobną decyzję podjęto w lutym 2019 r. i potężny klon na ul. 1 Maja został szybko wycięty.

– Od 2017 r. Olsztyn nie wzbogacił się o nowe, zielone pomniki- mówi Anna Dziekońska działająca w Zielonym Olsztynie. – Obecnie w naszym „mieście-ogrodzie” jest ich zaledwie 34. Dlatego z początkiem maja rozpoczynamy 2-tygodniową akcję poszukiwania drzew, które zdaniem mieszkańców trzeba chronić i nadać im dumne miano pomnika przyrody. Pierwsza połowa maja to doskonały czas, aby dokładniej przyjrzeć się miejskim drzewom na podwórku, na osiedlu, w drodze do pracy czy podczas spaceru.

reklama

Zgłaszać należy dokładne lokalizacje, zdjęcia i krótkie opisy danego drzewa. Kontakt: [email protected] lub strona i wydarzenie na Facebooku.

– Bywa, że z wiekowymi drzewami wiążą się ciekawe i ważne historie albo wyjątkowe wspomnienia. To także warto opisać, aby wzbogacić swoje zgłoszenie- tłumaczy Magdalena Dudzik z Zielonego Olsztyna.

Organizatorzy zapowiadają weryfikację wszystkich zgłoszeń pod kątem „pomnikowych norm” zawartych w przepisach, a następnie oficjalne zgłoszenie do Urzędu Miasta w celu uruchomienia odpowiedniej procedury.

Hasło Zielonego Olsztyna brzmi teraz: „Olsztyn trzeba zmienić- pomniki przyrody chronić, a miasto zazielenić!”

Źródło: Zielony Olsztyn

reklama
reklama

Polecane

0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama