-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W maju ruszy nabór do regionalnego programu in vitro

WiadomościW maju ruszy nabór do regionalnego programu in vitro

Od 10 maja ruszą zapisy do regionalnego programu in vitro. Zakłada on dofinansowanie w tym roku procedur zapłodnienia pozaustrojowego dla 42 par – podał Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 210 tys. zł.

reklama

Urząd marszałkowski poinformował w czwartek, że w wyniku konkursu został wybrany podmiot medyczny, który zrealizuje w regionie program polityki zdrowotnej dotyczący leczenia niepłodności metodą in vitro. Każda zakwalifikowana do programu para będzie mogła skorzystać z dofinansowania jednej tzw. zindywidualizowanej procedury medycznie wspomaganej reprodukcji.

„Pacjenci mają prawo do skorzystania z jednorazowego dofinansowania leczenia w wysokości do 5 tys. zł do procedury zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub do jednorazowego dofinansowania w wysokości do 2,5 tys. zł do procedury adopcji zarodka” – przekazało biuro prasowe urzędu.

reklama

Zapisy do programu dla chętnych par rozpoczynają się 10 maja, a o udziale zdecyduje kolejność zgłoszeń. Ze wsparcia mają skorzystać 42 pary ze stwierdzoną bezpłodnością. Muszą to być mieszkańcy woj. warmińsko-mazurskiego. Do programu zostaną zakwalifikowane kobiety od 20 do 42 lat.

Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 210 tys. zł. Realizatorem programu będzie Klinika Invicta Sp. z o.o.

reklama

Podejmując decyzję o dofinansowaniu programu in vitro, regionalny samorząd powołał się na dane, z których wynika, że problem niepłodności może dotyczyć 55,8 tys. par na Warmii i Mazurach. Według tych szacunków rocznie z metody zapłodnienia pozaustrojowego powinno korzystać 1116 par.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia