fbpx
-0 C
Olsztyn
czwartek, 1 grudnia, 2022
reklama

Mieszkanie kupisz i sprzedasz dzięki emocjom. Projekt naukowców z UWM

WiadomościMieszkanie kupisz i sprzedasz dzięki emocjom. Projekt naukowców z UWM

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

To może być prawdziwy przełom na rynku nieruchomości. Zespół naukowców z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olszynie pracuje nad unikatowym rozwiązaniem, które pozwoli dopasować oferty mieszkań na podstawie… emocji kupującego.

Trwający „boom” na rynku nieruchomości sprawia, że wybór odpowiedniego mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Z pomocą przychodzą nowatorskie badania przeprowadzane w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Geografii UWM oraz Katedrze Geodezji. Naukowcy opracowują metodykę wykorzystującą technologię wykrywania emocji z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi jakimi są: sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i widzenie komputerowe. Aktualnie trwają testowe prace nad specjalną aplikacją, która pozwoli je wykorzystać w procesie wyceny nieruchomości.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wcale nie kupujemy kierując się jedynie lub głównie opłacalnością ekonomiczną. Prawda jest taka, że kupujemy kierując się często własną intuicją i sercem, a emocje to najważniejszy „decydent” na rynku nieruchomości, zwłaszcza mieszkaniowym – mówi kierująca badaniami dr hab. inż. Małgorzata Renigier-Biłozor, dyrektor Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii na Wydziale Geoinżynierii UWM w Olsztynie.

Niemiecka sieć sklepów wkracza do Olsztyna. Postawią wielki obiekt przy ul. Bartąskiej

Jak działa aplikacja? Badanej grupie respondentów prezentowane są fotografie przedstawiające wyselekcjonowane cechy nieruchomości, takie jak np. jej powierzchnia, standard, czy lokalizacja. Następnie aplikacja rejestruje reakcję twarzy osób oglądających przygotowane zdjęcia, a sieć neuronowa wychwytuje (klasyfikuje) emocje na poszczególnych klatkach filmu. W dotychczasowych badaniach wzięło udział ok. 300 respondentów. Wyniki są więcej niż obiecujące.

Czułe oko kamery wyłapuje nawet bardzo drobne zmiany w emocjach widoczne na twarzy oglądającego – takie, których ludzkie oko zazwyczaj nie wyłapie. Dzięki temu wiemy, które atrybuty są dla kupującego najistotniejsze – wyjaśnia Małgorzata Renigier-Biłozor.

Naukowcy zgodnie podkreślają, że aplikacja może być rewolucją na rynku nieruchomości. W przyszłości może mieć duże znaczenie, zwłaszcza w kontekście obiektywizacji i zwiększenia wiarygodności analiz rynku nieruchomości, kluczowych w wycenie nieruchomości. Daje również zupełnie nowe możliwości dopasowania oferty dla osób szukających idealnego mieszkania oraz sprzedających czy wyceniających daną nieruchomość.

Koniec handlu w Zatorzance

Autorską metodę do oceny istotności atrybutów nieruchomości w procesie wyceny nieruchomości opracowali badacze w składzie: dr hab. inż. Małgorzata Renigier-Biłozor, prof. UWM, dr hab. inż. Artur Janowski, prof. UWM, dr inż. Marek Walacik oraz mgr inż. Aneta Chmielewska. Wszyscy są pracownikami w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Geografii oraz Instytucie Geodezji i Budownictwa na Wydziale Geoinżynierii olsztyńskiej uczelni.

Źródło: Wydział Geoinżynierii UWM

Emocje i rynek nieruchomości. Z pozoru jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Ale tylko z pozoru 😉Naukowcy z Katedry…

Posted by Wydział Geoinżynierii UWM w Olsztynie on Tuesday, April 20, 2021
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze