26 C
Olsztyn
wtorek, 6 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Mieszkańcy wybrali nowe miejsce dla rzeźby „Macierzyństwo”

WiadomościMieszkańcy wybrali nowe miejsce dla rzeźby "Macierzyństwo"

Rzeźba „Macierzyństwo” autorstwa Kazimierza Zielińskiego, która była ustawiona przy dawnym hotelu „Gromada” w pobliżu Dworca Głównego w Olsztynie, zostanie przeniesiona na skwer naprzeciwko Dworca Zachodniego. W ankiecie, w której można było wskazać jedną z trzech lokalizacji, mieszkańcy wybrali ten teren jako nowe miejsce dla rzeźby. Z blisko 1,9 tysiąca oddanych głosów, aż 52,2% poparło ten skwer.

reklama

Rzeźba „Macierzyństwo” została zabezpieczona w lutym i tymczasowo umieszczona w Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa po wyburzeniu budynku, gdzie wcześniej się znajdowała. Władze miasta postanowiły wskazać nową lokalizację na skutek braku miejsca przy Dworcu Głównym.

„Myślę, że to dobre miejsce. Pobliże Dworca Zachodniego nawiązuje poniekąd do poprzedniej lokalizacji rzeźby i sprawia, że wiele osób będzie mogło zobaczyć to dzieło. Natomiast Dom Samotnej Matki jest symbolicznym dopełnieniem, nawiązującym do tytułu tej pracy” – podkreślił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

reklama

Rzeźba „Macierzyństwo” autorstwa Kazimierza Zielińskiego z 1978 roku jest jednym z dwóch dzieł o tym samym tytule, jakie znajdują się w przestrzeni miejskiej Olsztyna. Druga z rzeźb stoi przed ratuszem przy pl. Jana Pawła II. Kazimierz Zieliński był znanym artystą, którego twórczość skupiała się na rzeźbach kobiecych.

Mieszkańcy wybrali nowe miejsce dla rzeźby "Macierzyństwo" Wiadomości, zPAP

Źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
sdfsdf
17 kwietnia 2021 16:27

CZemu ta rzeżba z profuli wygląda jak wibrator? Co to za „artysta” ją zrobił? 😀

Popularne
Ogłoszenia