fbpx
2 C
Olsztyn
czwartek, 27 stycznia, 2022
reklama

Jacek Protas: PiS próbuje przeforsować funkcjonariusza partyjnego

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

W czwartek 15 marca o godzinie 9.00 ma zapaść decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. W studiu TVP Info dyskutowali na ten temat Wiceminister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jarosław Sellin oraz posłowie Arkadiusz Iwaniuk (SLD), Filip Kaczyński (PiS) i Jacek Protas (KO).

„Pytanie do Trybunału Konstytucyjnego brzmi, czy kadencja Rzecznika Praw obywatelskich (obecnie ze względu na brak nowego kandydata funkcję RPO pomimo upływu oficjalnej kadencji pełni Adam Bodnar) może być wydłużana” – zauważył Sellin. Minister wyraził jednocześnie nadzieję, że problem może wkrótce zostać rozwiązany. „Liczę na to i ufam, że tak może być ze względu na nową propozycję, która wyjdzie z Sejmu w najbliższych dniach. Będziemy namawiać do tego posłów, a potem senatorów, aby kandydatem na RPO był to Bartłomiej Wróblewski ze wszystkimi swoimi zaletami i kompetencjami, które ma i które go predestynują do pełnienia tej funkcji” – oznajmił. Zaznaczył jednocześnie, że toczą się obecnie dwa procesy: próby wyboru kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich (propozycja wyjdzie najpierw z Sejmu, a następnie trafi do Senatu) oraz orzeczenie w sprawie bieżącej sytuacji Trybunału Konstytucyjnego.

Zapytany o to samo, poseł Arkadiusz Iwaniuk przekonywał z kolei, że nie ma zaufania do Trybunału Konstytucyjnego w obecnym składzie. „Jeśli nie zostanie wybrany kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Bartłomiej Wróblewski, no to będzie rozstrzygnięcie takie, że TK sam wybierze sobie kandydata, a wtedy koleżanki i koledzy z PiS sami będą mogli zdecydować, kto zostanie rzecznikiem” – powiedział. Dodał również, że – „do tej pory to, co robi Prawo i Sprawiedliwość ze wszystkimi instytucjami i ze wszystkimi urzędami pokazuje, że taki scenariusz może być zarysowany”.

Czytaj też:  Sąd nakazał przywrócenie do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna
reklama

Podobną opinię wyraził poseł Jacek Protas, konstatując, że „PiS próbuje przeforsować na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich funkcjonariusza partyjnego, a funkcja RPO nie powinna być polityczna.” Wyraził jednocześnie gotowość do rozmów w tej sprawie i zapewnił, że KO wspiera ludzi apolitycznych, „z ogromnym dorobkiem i wiedzą”. Jego zdaniem, dopóki nie zostanie dokonany nowy wybór, Adam Bodnar nadal ma pełne prawo do pełnienia obowiązków i posługiwania się kompetencjami Rzecznika Praw Obywatelskich.

Poseł PiS, Filip Kaczyński przypomniał z kolei, że kwestii długości i zasad kadencji RPO nie rozwiązuje konstytucja, a ustawa. „Warto powiedzieć, że nie każda ustawa z założenia jest badana pod względem konstytucyjnym, dobrze więc, że w przypadku, gdy grupa parlamentarzystów miała wątpliwości, TK pochylił się nad tą sprawą”.

Minister Sellin dodał, że dopóki kandydat przedstawiony przez Sejm nie zostanie zaakceptowany przez przynajmniej minimalną większość w Senacie sytuacja nadal pozostanie patowa.

Kadencja Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich oficjalnie zakończyła się we wrześniu, Senat nie przyjął jednak żadnej kandydatury na jego następczynię lub następcę. W czwartek Trybunał Konstytucyjny podejmie decyzję w sprawie dalszego postępowania w tej kwestii.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama