20 C
Olsztyn
wtorek, 6 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Rozpoczęło się znakowanie Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

WiadomościRozpoczęło się znakowanie Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Wody Polskie rozpoczęły znakowanie szlaku wodnego na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Szlak ma długość 150 km i ma zostać oficjalnie otwarty pod koniec kwietnia. Informację podała rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku – Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

reklama

Zarząd Zlewni w Giżycku na szlaku o długości 150 km ustawi w sumie 450 boi oraz 85 znaków brzegowych. „Prace potrwają dwa tygodnie. W ostatnim tygodniu kwietnia wydamy osobny komunikat nawigacyjny dotyczący otwarcia szlaku dla żeglarzy” – powiedziała Giełażyn-Sasimowicz. Boje są ustawiane przy pomocy pchacza i barki, wyposażonych w GPS i echosondę, co gwarantuje dokładne pozycjonowanie poszczególnych boi.

Boje koloru czerwonego oznakowują prawą stronę szlaku, natomiast boje koloru zielonego oznakowują jego lewą stronę. Ustawienie szlaku żeglownego poprzez zapewnienie odpowiednich głębokości tranzytowych gwarantuje bezpieczniejszą żeglugę. Na Mazurach wyróżnia się główny szlak żeglowny o długości 86,6 km, biegnący od Piska do Węgorzewa. Oprócz głównego szlaku, istnieją 5 szlaków bocznych, które są znakowane jednostronnie.

reklama

System Sygnalizacji Ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi ma zostać uruchomiony w ostatnim tygodniu kwietnia. Składa się z 17 masztów zlokalizowanych w różnych miejscach na szlaku. Jego zadaniem jest powiadamianie żeglarzy o możliwości wystąpienia zagrożenia pogodowego. Firmy czarterowe mają nadzieję na to, że sezon żeglarski na Mazurach rozpocznie się tradycyjnie w dniu 1 maja.

Źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia