4 C
Olsztyn
poniedziałek, 18 listopada, 2024
reklama

Folia grzewcza nie tylko jako ogrzewanie podłogowe. Sprawdź jej zastosowania

Materiał zewnętrznyFolia grzewcza nie tylko jako ogrzewanie podłogowe. Sprawdź jej zastosowania

Poszukiwanie nowych rozwiązań dotyczących bardziej ekologicznych systemów grzewczych doprowadziło do skonstruowania folii grzewczej na podczerwień idealnej do ogrzewania podłogowego.

Ten cienki element grzewczy pozwala na założenie podłogówki nawet w starych kamienicach czy blokach, w których poprowadzenie rur byłoby zdecydowanie problematyczne i bardzo często niemożliwe. Jak zapewniają producenci, ułożenie folii pod panelami nie wymaga wzywania fachowców ani przeprowadzenia gruntownych remontów.  Folia grzewcza na podczerwień może zostać jednak wykorzystana nie tylko do tego typu ogrzewania płaszczyznowego. Warto wiedzieć, że sprawdzi się również jako forma ogrzewania ściennego czy sufitowego, a to wciąż nie wszystko. Można z niej również stworzyć ciekawy i niezwykle funkcjonalny grzejnik łazienkowy. Czego jeszcze należy dowiedzieć się przed zakupem folii grzewczej na podczerwień?

Folia jako ogrzewanie ścienne i sufitowe

           Choć najpopularniejszym wśród ogrzewań płaszczyznowych jest wciąż ogrzewanie podłogowe, folia grzewcza na podczerwień idealnie nadaje się dodatkowo do stworzenia systemu ogrzewania ściennego i sufitowego. W zależności od producenta grubość folii zazwyczaj nie przekracza 0,3 mm, dzięki czemu nie ma problemów z ułożeniem jej i ewentualnym zabieraniem przestrzeni użytkowej. Pasy grafitowe pokrywające folię przyczyniają się do powstawania oporu elektrycznego, który ostatecznie prowadzi do generowania ciepła przekazywanego w tym wypadku jedynie organizmom żywym i przedmiotom. Podczerwień nie ogrzewa powietrza, dzięki czemu uznawana jest za ekonomiczne źródło ogrzewania. Wśród zalet wykorzystania folii grzewczej do stworzenia ogrzewania ściennego czy sufitowego często mówi się o skutecznej walce z pleśnią i grzybami. Na rynku można spotkać różne rodzaje tego cienkiego promiennika. Część z nich może zostać ułożona pod płytami i mokrą zaprawą, część nadaje się jedynie do ułożenia pod karton gipsem przy suchej zaprawie. Jak kontrolować taki system grzewczy? Odbywa się to dokładnie tak samo, jak w przypadku ogrzewania podłogowego. Nowoczesne termostaty umożliwiają dokładne dostosowanie wysokości temperatury, a także zaprogramowanie działania ogrzewania płaszczyznowego w dłuższej perspektywie czasu.

Nowoczesny, lustrzany grzejnik łazienkowy

            Istnieje wiele zalet związanych z wykorzystaniem folii grzewczej w domu czy budynkach biurowych. Dla konsumenta najważniejsze będą te związane z niskimi kosztami eksploatacji, niskimi kosztami inwestycji czy bezawaryjnością i szybkością montażu. Warto jednak wspomnieć o tym, że dzięki folii grzewczej można stworzyć bardzo ciekawe i innowacyjne formy dodatkowego ogrzewania. Jakie dokładnie? Mowa tutaj o zainstalowaniu folii grzewczej pod taflą lustra. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w łazience, w której pojawiają się problemy z osadzaniem się na tafli lustra pary wodnej. Ciepło emitowane przez folię pozwala skutecznie walczyć z tym zjawiskiem. Termostat podłączony do folii umożliwia włączenie dodatkowej formy ogrzewania tuż przed wieczornym czy porannym prysznicem, dzięki czemu w pomieszczeniu robi się przyjemnie ciepło.

Do czego jeszcze można wykorzystać innowacyjną folię grzewczą na podczerwień? W zależności od informacji zawartych w specyfikacji pochodzącej od producenta cienki promiennik zazwyczaj sprawdza się jako platforma czy podest grzewczy, a także dodatkowa forma ogrzewania stanowisk pracy. W przypadku ogrzewania podłogowego należy dokładnie sprawdzić, pod jakimi rodzajami pokrycia podłogowego folia może zostać ułożona.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane