fbpx
0 C
Olsztyn
sobota, 10 kwietnia, 2021
reklama

Czym kierować się przy wyborze lamp ogrodowych? Kryteria wyboru

reklama

Oświetlenie zewnętrzne to coś obowiązkowego, jeśli jesteśmy właścicielami domu z ogrodem. Przyda się również na dojściu do posesji, czy podjeździe do garażu. Zwiększa bezpieczeństwo i komfort poruszania się na własnym terenie. Lampy ogrodowe jednak również trzeba odpowiednio dopasować, a przede wszystkim wpasować w ogólną stylistykę ogrodu. Jakie są rodzaje oświetlenia zewnętrznego?

Zanim wybierzesz oświetlenie ogrodowe

Istnieje kilka rodzajów lamp na ogród, jednakże przed wyborem trzeba się zorientować również, czy nasza instalacja elektryczna jest dobrze połączona do instalacji domowej i odpowiednio rozłożona po całej posesji.

Powinna być ona dobrze chroniona, a także ułożona odpowiednio głęboko pod trawnikiem. Małym działkom zaleca się stosowanie niskiego napięcia, pomiędzy 12 a 24 V, w przypadku większych działek, gdzie obowiązkowo musi znaleźć się kilka, a nawet kilkanaście takich lamp, instalacja wykonana musi być pod napięciem 230 V.

reklama

Ważne również, aby kable w instalacji nie przebiegały w pobliżu drzew, czy rur wodociągowych, obowiązkowy odstęp między nimi to minimum 80-100 cm. Zadbawszy o prawidłową instalację i odpowiednie jej zabezpieczenie, można podejść do następnego kroku, czyli kupna lamp.

Idealne oświetlenie na tarasy

Wybierając lampy na taras, trzeba mieć na uwadze to, że musi być on dobrze oświetlony, jeśli chcemy przebywać po zmroku w swoim zakątku. Najlepiej sprawdzą się lampy oświetlające taras od góry, podobnie jak w pomieszczeniach domu, gdzie lampy zainstalowane są pod sufitem. Kupno lampy wiszącej wymaga jednak posiadania zadaszonego tarasu. Posiadacze tarasu bez dachu muszą sobie radzić innymi sposobami.

Tu z pomocą przychodzą im kinkiety, mocowane do ścian. Warto wybrać kinkiety z mocnym i jasnym światłem. Wspomóc dodatkowo można się lampami stojącymi, umiejscowionymi tuż przy zejściu z tarasu. Istnieją również lampy nawierzchniowe, które umieszcza się w powierzchnię np. schodki tarasu i wszędzie tam, gdzie wymagane jest zachowanie większej ostrożności podczas poruszania się.

Lampy na podjazd i ogród

W przypadku dużych posesji, urozmaiconych ścieżkami, chodnikami do poruszania się oraz bujną roślinnością zalecane są lampy stojące takie jak słupki, czy latarnie. Co istotne, są one dostępne w różnych wysokościach, co można dostosować do swoich potrzeb. Są również stabilnie umocowane do podłoża, dzięki czemu są odporne na przypadkowe szturchnięcia, czy niekorzystne warunki atmosferyczne.

Oświetlenie pionowe spotkać można obecnie w różnych stylistykach, niektóre napotykane w sklepach latarnie wykonane są w stylu futurystycznym, jeszcze inne dają klimat minionych lat.

Jeśli zaś chodzi o podjazd samochodowy do garażu, warto postawić na lampki, mocowane w nawierzchnię, czyli właśnie w podjazd. Umiejscowione po bokach ścieżki dobrze oświetlają dojazd od samej bramy do wjazdu garażu. W przypadku niemożności umieszczenia lamp nawierzchniowych, rozważyć można również kupno słupkach, które umiejscowić można również po bokach dojazdu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Elmarco, producent lamp ogrodowych.

Przeczytaj także:

reklama

Najnowsze wiadomości

Kobieta utonęła w jeziorze

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Przeczytaj także: