fbpx
12 C
Olsztyn
sobota, 10 kwietnia, 2021
reklama

Weekend w Gdyni — co warto zwiedzić

reklama

Pomorze Gdańskie i Trójmiasto to jeden z najczęściej ubieranych kierunków przez osoby, udające się na urlop wypoczynkowy. Sopot oraz Gdańsk są przez turystów zachwalane, podczas gdy Gdynia często pozostaje w ich cieniu. Jest to drugie co do wielkości miasto aglomeracji Trójmiasta i bardzo atrakcyjne turystycznie, dlatego też na najbliższy czas warto zaplanować wyjątkowy weekend w Gdyni.

Kilka faktów o Gdyni

Pierwsze wzmianki o Gdyni znaleźć można sprzed kilkuset lat, historia jednak nabrała tempa dopiero w XX wieku, a dokładnie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku i późniejszych zaślubinach z morzem w 1920 roku. Wtedy to rozpoczęto poszukiwania w celu znalezienia dogodnej lokalizacji dla budowy portu wojennego. Gdynia była wtedy spokojną wsią rybacką, którą zamieszkiwało ponad tysiąc mieszkańców.

Kilka lat później, w 1926 roku Gdynia zyskała prawa miejskie, a populacja zwiększyła się już do kilkunastu tysięcy mieszkańców. Dziś miasto to zamieszkuje około 245 tysięcy osób. Znane jest również z pierwszych wolnych wyborów do samorządu terytorialnego w Polsce, które odbyły się 27 maja 1990 roku.

Spacerem po mieście i okolicach

reklama

Jednym z najbardziej rozpoznawalnym w Gdyni miejscem jest Skwer Kościuszki i mieszczące się tam Molo Południowe, które jest jego przedłużeniem. Będąc na weekend w Gdyni spacer tamtejszym deptakiem wydaje się być obowiązkowy, a urozmaicony jest znajdującymi się tam kawiarniami, restauracjami, straganami i stoiskami, które można odwiedzić.

Cumują tam też największe zabytki, czyli okręty i statki żeglarskie, będące ważną częścią lokalnej historii Pomorza Gdańskiego. Warto też udać się nieco dalej, do dzielnicy Orłowo, gdzie przejść można się po molo, odpocząć na piaszczystej plaży, a przede wszystkim zobaczyć na oczy pięknie prezentujący się Klif Orłowski.

Również w okolicy odwiedzić można domek cenionego polskiego pisarza — Stefana Żeromskiego, który przez lata zamieszkiwał. Dziś znajduje się tam wystawa muzealna pt. „Życie i twórczość Stefana Żeromskiego”, dlatego zdecydowanie warto zajrzeć w to miejsce.

Legendy gdyńskiego portu

Chyba mało kto w Polsce nigdy nie słyszał o polskiej perełce Marynarki Wojennej, czyli ORP „Błyskawica”, który cumuje przy al. Jana Pawła II. Błyskawica jest najstarszym unoszącym się na wodzie okrętem niszczycielem, który aktywnie uczestniczył w działaniach podczas II wojny światowej, po stronie aliantów. W latach 70 został przekształcony w muzeum i na stałe zagościł w sercach gdynian i turystów z całej Polski. Poznać tam można jego szczegółową historię oraz podobnych tego typu okrętów.

Tuż obok Błyskawicy znajduje się kolejna legenda, czyli „Dar Pomorza”. Jest to pochodzący z początku XX wieku szkolny żaglowiec trzymasztowiec, który w całej swojej historii przepłynął aż pół miliona mil morskich i wyszkolił kilkanaście tysięcy studentów. W 1983 roku przekształcono go w muzeum, dzięki czemu każdy ma okazję przejść się po kajutach, pokładzie, a nawet zajść do maszynowni i poczuć się jak członek załogi okrętu.

Muzea i inne atrakcje turystyczne

Weekend w Gdyni to również świetna okazja na odwiedziny innych muzeów i obiektów, ważnych dla lokalnej turystyki. Dobrym uzupełnieniem dla odwiedzonych wcześniej statków i okrętów jest Muzeum Marynarki Wojennej, które znajduje się na Bulwarze Nadmorskim.

Wizyta w tym miejscu jest gwarancją otrzymania dużej dawki historii polskiego oręża na morzu, a także dziejów Marynarki Wojennej z czasów II wojny światowej i okresu powojennego. Przechadzając się po muzeum, na ekspozycji natrafić można na miny wodne, działka przeciwlotnicze, torpedy i wiele innych ciekawych przedmiotów.

Kolejną ciekawą muzealną propozycją jest Muzeum Emigracji, która przybliża temat polskich emigrantów i prezentuje ciekawe zbiory przedstawiające osiągnięcia Polaków za granicą lub Muzeum Miasta Gdyni, pozwalające poznać historię miasta. Warto udać się również na punkt widokowy Kamiennej Góry, czyli morenowego wzgórza, z którego rozpościera się robiący wrażenie widok na miasto.

Artykuł napisany we współpracy z Hotel Nadmorski.

Przeczytaj także:

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Przeczytaj także: