Pomorze Gdańskie i Trójmiasto to jeden z najczęściej ubieranych kierunków przez osoby, udające się na urlop wypoczynkowy. Sopot oraz Gdańsk są przez turystów zachwalane, podczas gdy Gdynia często pozostaje w ich cieniu. Jest to drugie co do wielkości miasto aglomeracji Trójmiasta i bardzo atrakcyjne turystycznie, dlatego też na najbliższy czas warto zaplanować wyjątkowy weekend w Gdyni.
Kilka faktów o Gdyni
Pierwsze wzmianki o Gdyni znaleźć można sprzed kilkuset lat, historia jednak nabrała tempa dopiero w XX wieku, a dokładnie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku i późniejszych zaślubinach z morzem w 1920 roku. Wtedy to rozpoczęto poszukiwania w celu znalezienia dogodnej lokalizacji dla budowy portu wojennego. Gdynia była wtedy spokojną wsią rybacką, którą zamieszkiwało ponad tysiąc mieszkańców.
Kilka lat później, w 1926 roku Gdynia zyskała prawa miejskie, a populacja zwiększyła się już do kilkunastu tysięcy mieszkańców. Dziś miasto to zamieszkuje około 245 tysięcy osób. Znane jest również z pierwszych wolnych wyborów do samorządu terytorialnego w Polsce, które odbyły się 27 maja 1990 roku.
Spacerem po mieście i okolicach
Jednym z najbardziej rozpoznawalnym w Gdyni miejscem jest Skwer Kościuszki i mieszczące się tam Molo Południowe, które jest jego przedłużeniem. Będąc na weekend w Gdyni spacer tamtejszym deptakiem wydaje się być obowiązkowy, a urozmaicony jest znajdującymi się tam kawiarniami, restauracjami, straganami i stoiskami, które można odwiedzić.
Cumują tam też największe zabytki, czyli okręty i statki żeglarskie, będące ważną częścią lokalnej historii Pomorza Gdańskiego. Warto też udać się nieco dalej, do dzielnicy Orłowo, gdzie przejść można się po molo, odpocząć na piaszczystej plaży, a przede wszystkim zobaczyć na oczy pięknie prezentujący się Klif Orłowski.
Również w okolicy odwiedzić można domek cenionego polskiego pisarza — Stefana Żeromskiego, który przez lata zamieszkiwał. Dziś znajduje się tam wystawa muzealna pt. “Życie i twórczość Stefana Żeromskiego”, dlatego zdecydowanie warto zajrzeć w to miejsce.
Legendy gdyńskiego portu
Chyba mało kto w Polsce nigdy nie słyszał o polskiej perełce Marynarki Wojennej, czyli ORP “Błyskawica”, który cumuje przy al. Jana Pawła II. Błyskawica jest najstarszym unoszącym się na wodzie okrętem niszczycielem, który aktywnie uczestniczył w działaniach podczas II wojny światowej, po stronie aliantów. W latach 70 został przekształcony w muzeum i na stałe zagościł w sercach gdynian i turystów z całej Polski. Poznać tam można jego szczegółową historię oraz podobnych tego typu okrętów.
Tuż obok Błyskawicy znajduje się kolejna legenda, czyli “Dar Pomorza”. Jest to pochodzący z początku XX wieku szkolny żaglowiec trzymasztowiec, który w całej swojej historii przepłynął aż pół miliona mil morskich i wyszkolił kilkanaście tysięcy studentów. W 1983 roku przekształcono go w muzeum, dzięki czemu każdy ma okazję przejść się po kajutach, pokładzie, a nawet zajść do maszynowni i poczuć się jak członek załogi okrętu.
Muzea i inne atrakcje turystyczne
Weekend w Gdyni to również świetna okazja na odwiedziny innych muzeów i obiektów, ważnych dla lokalnej turystyki. Dobrym uzupełnieniem dla odwiedzonych wcześniej statków i okrętów jest Muzeum Marynarki Wojennej, które znajduje się na Bulwarze Nadmorskim.
Wizyta w tym miejscu jest gwarancją otrzymania dużej dawki historii polskiego oręża na morzu, a także dziejów Marynarki Wojennej z czasów II wojny światowej i okresu powojennego. Przechadzając się po muzeum, na ekspozycji natrafić można na miny wodne, działka przeciwlotnicze, torpedy i wiele innych ciekawych przedmiotów.
Kolejną ciekawą muzealną propozycją jest Muzeum Emigracji, która przybliża temat polskich emigrantów i prezentuje ciekawe zbiory przedstawiające osiągnięcia Polaków za granicą lub Muzeum Miasta Gdyni, pozwalające poznać historię miasta. Warto udać się również na punkt widokowy Kamiennej Góry, czyli morenowego wzgórza, z którego rozpościera się robiący wrażenie widok na miasto.
Artykuł napisany we współpracy z Hotel Nadmorski.