18 C
Olsztyn
czwartek, 25 lipca, 2024
reklama

Zmarł znany trener Zbigniew Ludwichowski

WiadomościZmarł znany trener Zbigniew Ludwichowski

Polski Związek Lekkiej Atletyki poinformował, że w wieku 71 lat zmarł ceniony trener i działacz Zbigniew Ludwichowski.

reklama

Przygodę z lekkoatletyką rozpoczął jako nastolatek w rodzinnej Rumii. Biegał na dystansach 400 i 800 metrów. Po ukończeniu gdańskiej AWF przeniósł się do Olsztyna, gdzie od 1973 roku rozpoczął pracę z młodzieżą w klubie Gwardia. Później, po likwidacji sekcji lekkoatletycznej Gwardii, przeniósł się do AZS-u UWM Olsztyn, z którym związany był do końca życia.

Zmarł znany trener Zbigniew Ludwichowski Wiadomości, Olsztyn
Źródło: PZLA

Urodzony w 1950 roku Ludwichowski był cenionym specjalistą od szkolenia biegaczy. W swojej wieloletniej karierze trenerskiej zajmował się zawodnikami biegającymi różne dystanse. Szkolił i sprinterów i długodystansowców. Był trenerem kadry narodowej PZLA.

reklama

Już w latach 70. XX wieku doprowadził do licznych sukcesów międzynarodowych swoją żonę – Bronisławę, dwukrotną medalistkę mistrzostw świata w biegach przełajowych (Rabat 1975). Pod jego okiem formę szlifowała Wanda Panfil – jedyna polska mistrzyni świata w maratonie (Tokio 1991). W ostatniej dekadzie doprowadził do medali mistrzostw świata U20 oraz Europy U23 sprintera Karola Zalewskiego. Od kilku lat współpracował z innym talentem sprintu z Warmii i Mazur, czyli Dominikiem Smosarskim.

Pod okiem Zbigniewa Ludwichowskiego przygodę z lekkoatletką rozpoczęły i kontynuowały setki młodych sportowców z rejonu olsztyńskiego i nie tylko.

Był mocno zaangażowany w życie lekkoatletyczne swojego regionu. Wspierał władze okręgowego związku lekkiej atletyki, był moderatorem sportu i organizatorem licznych wydarzeń sportowych.

reklama

Za pracę szkoleniową był wielokrotnie nagradzany – przez władze samorządowe oraz lokalne media. W 1979 roku odebrał srebrną, a w 1986 złotą honorową odznakę Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Honorowy członek Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Źródło: PZLA

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Marzena
18 marca 2021 18:45

Dokladnie biegi przelajowe jak trenowalam w Gwardi

Marzena
18 marca 2021 18:42

Kiedys jego zona mnie trenowala letkkoatletyke

Polecane