fbpx
reklama
19 C
Olsztyn
środa, 23 czerwca, 2021
reklama

Zmarł znany trener Zbigniew Ludwichowski

reklama
Wyślij przez
0

Polski Związek Lekkiej Atletyki poinformował, że w wieku 71 lat zmarł ceniony trener i działacz Zbigniew Ludwichowski.

Przygodę z lekkoatletyką rozpoczął jako nastolatek w rodzinnej Rumii. Biegał na dystansach 400 i 800 metrów. Po ukończeniu gdańskiej AWF przeniósł się do Olsztyna, gdzie od 1973 roku rozpoczął pracę z młodzieżą w klubie Gwardia. Później, po likwidacji sekcji lekkoatletycznej Gwardii, przeniósł się do AZS-u UWM Olsztyn, z którym związany był do końca życia.

Źródło: PZLA

Urodzony w 1950 roku Ludwichowski był cenionym specjalistą od szkolenia biegaczy. W swojej wieloletniej karierze trenerskiej zajmował się zawodnikami biegającymi różne dystanse. Szkolił i sprinterów i długodystansowców. Był trenerem kadry narodowej PZLA.

reklama

Już w latach 70. XX wieku doprowadził do licznych sukcesów międzynarodowych swoją żonę – Bronisławę, dwukrotną medalistkę mistrzostw świata w biegach przełajowych (Rabat 1975). Pod jego okiem formę szlifowała Wanda Panfil – jedyna polska mistrzyni świata w maratonie (Tokio 1991). W ostatniej dekadzie doprowadził do medali mistrzostw świata U20 oraz Europy U23 sprintera Karola Zalewskiego. Od kilku lat współpracował z innym talentem sprintu z Warmii i Mazur, czyli Dominikiem Smosarskim.

Pod okiem Zbigniewa Ludwichowskiego przygodę z lekkoatletką rozpoczęły i kontynuowały setki młodych sportowców z rejonu olsztyńskiego i nie tylko.

Był mocno zaangażowany w życie lekkoatletyczne swojego regionu. Wspierał władze okręgowego związku lekkiej atletyki, był moderatorem sportu i organizatorem licznych wydarzeń sportowych.

Za pracę szkoleniową był wielokrotnie nagradzany – przez władze samorządowe oraz lokalne media. W 1979 roku odebrał srebrną, a w 1986 złotą honorową odznakę Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Honorowy członek Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Źródło: PZLA

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

3 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


3 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze