fbpx
5 C
Olsztyn
poniedziałek, 12 kwietnia, 2021
reklama

Apel do prezydenta miasta o nadanie tramwajom patronatu kobiet

reklama

Działacze z Olsztyńskiego Marszu Równości wystosowali pismo do prezydenta Grzymowicza, w którym sugerują patronat zasłużonych dla Warmii i Mazur kobiet nad tramwajami.

Ósmego marca w Polsce obchodzony jest Dzień Kobiet. Podczas tego święta coraz częściej odchodzi się od tradycji wręczania kobietom goździków i rajstop, a skupia się na: wspominaniu kobiet, które przyczyniły się na przykład do tego, że dziś kobiety mogą uczyć się albo pracować; ich teraźniejszej sytuacji w Polsce; czy dyskusji o ich prawach reprodukcyjnych.

Przyglądając się sposobom upamiętniania kobiet w Olsztynie, grupa Olsztyńskiego Marszu Równości zwróciła uwagę na to, że w mieście mało jest ulic mających swoje patronki (zaledwie 20 z 579) czy pomników upamiętniających kobiety.

reklama

Zaapelowała więc do Prezydenta Miasta Olsztyna Piotra Grzymowicza, aby – wzorem takich miast jak Gdańsk, Elbląg czy Bydgoszcz – wprowadzić tradycję nadawania tramwajom patronek i patronów, i w ten sposób upamiętniać wybitne osoby związane z regionem i jego historią, a w związku z celebracją Dnia Kobiet, tę tradycję rozpocząć od nadania imion zasłużonych dla regionu kobiet.

– Na stronie MPK Olsztyn jest informacja o 15 tramwajach. – mówi Magdalena Zuba-Bobrowicz z Olsztyńskiego Marszu Równości. – W apelu proponujemy 11 patronek, zasłużonych dla historii miasta kobiet związanych z Warmią i Mazurami, które można upamiętnić poprzez nazwanie tramwajów ich imieniem.

– Tramwaje w Gdańsku mają nazwy osób im patronującym przy numerze taboru. W ich środku są tabliczki z krótkimi informacjami o historii tych osób – powiedziała Michalina Chraplewska z Olsztyńskiego Marszu Równości. – Warto to wykorzystać do szerzenia wiedzy o kobietach, które przysłużyły się dla naszego regionu.

Źródło: Olsztyński Marsz Równości

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

3 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


3 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze