22 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Wyznaczono limit zbioru winniczków w regionie

WiadomościWyznaczono limit zbioru winniczków w regionie

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie poinformowała, że tego roku na Warmii i Mazurach będzie można pozyskać maksymalnie 400 ton winniczków, a osoby zainteresowane pozyskaniem tych ślimaków powinny do 22 marca wystąpić o zezwolenie u regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W minionym roku, z powodu pandemii, wykorzystano jedynie 101 ton winniczków z wyznaczonego limitu 287 ton. Tegoroczne wyznaczenie limitu na 400 ton jest zbieżne z limitem z roku poprzedniego.

reklama

Winniczki podlegają w Polsce częściowej ochronie gatunkowej, więc można je zbierać jedynie w okresie od 20 kwietnia do 31 maja i jedynie osobniki o średnicy muszli większej niż 30 mm. Winniczki, jako gotowy produkt spożywczy, eksportowane są głównie do Francji, Austrii czy Włoch. Polska eksportuje również ślimaka szarego, ale pochodzącego z hodowli, który jest hodowany na mięso, jaja i śluz do przemysłu kosmetycznego oraz farmaceutycznego.

Województwo warmińsko-mazurskie przez wiele lat było liderem w kraju w dostarczaniu winniczków. Jednak w związku z osłabieniem kondycji populacji tych ślimaków decyzją naukowców zdecydowano o wstrzymaniu zbiorów w latach 2014-2016 oraz 2019. Przywrócono zbieranie winniczków, gdy zaobserwowano poprawę wskaźników związanych z liczebnością populacji i udziałem w niej osobników niewymiarowych.

reklama

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane