fbpx
5 C
Olsztyn
niedziela, 11 kwietnia, 2021
reklama

Prawomocny wyrok ws. byłej wojewódzkiej konserwator zabytków

reklama

Sąd Okręgowy w Olsztynie w poniedziałek zmienił częściowo wyrok sądu pierwszej instancji, który skazał byłą warmińsko-mazurską konserwator zabytków Barbarę Z. na 3 tys. zł grzywny za urzędnicze przestępstwo przekroczenia uprawnień.

Jak podawała prokuratura przed skierowaniem sprawy do sądu, Barbarę Z. oskarżono o dokonanie sześciu przestępstw, w tym trzech o charakterze korupcyjnym. Oprócz niej aktem oskarżenia objęto jeszcze pięć innych osób, w tym burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego Józefa B.

Barbarze Z. zarzucano przyjęcie w 2008, 2010 i 2011 r. korzyści majątkowych o łącznej wysokości ponad 12 tys. zł, w postaci opłaty za pobyty w SPA na terenie Polski oraz pobytów w Egipcie i Turcji. Dwa kolejne zarzuty dotyczyły przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków „w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę”.

reklama

Według prokuratury, pierwszy z tych zarzutów związany był z poinformowaniem jednego z oferentów, że złożona oferta – pomimo, że najkorzystniejsza – wpłynęła po terminie i zachodzi konieczność zamiany złożonych dokumentów, by umożliwić jej wybór. Drugi dotyczył podwyższenia o 3 tys. zł kwoty ostatecznej oferty, pomimo, iż pierwotnie złożona oferta była niższa. Barbarze Z. zarzucono też, że nie wstrzymała wypłaty drugiej transzy dotacji w kwocie 20 tys. zł na roboty budowlane przy reliktach muru obronnego w Nowym Mieście Lubawskim, chociaż wiedziała, że prace nie zostały wykonane w uzgodnionym terminie.

Od zarzutów korupcyjnych Barbara Z. została uniewinniona przed rokiem przez sąd I instancji. Skazana została natomiast nieprawomocnie na karę łączną grzywny w kwocie 3 tys. zł za dwa kolejne czyny dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, przy czym sąd nie dopatrzył się w zachowaniu oskarżonej działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz na szkodę interesu prywatnego innej osoby. Natomiast w odniesieniu do ostatniego z zarzucanych jej czynów postępowanie karne zostało umorzone z uwagi na znikomą społeczną szkodliwość.

Tym samym wyrokiem, z uwagi na znikomą społeczną szkodliwość czynów, umorzone zostało postępowanie karne wobec burmistrza Józefa B., któremu prokuratura zarzucała przedłożenie konserwatorowi zabytków nierzetelnych dokumentów, związanych z rzekomo zakończonymi pracami przy reliktach murów obronnych, co miało na celu uzyskanie drugiej transzy dotacji celowej. Z tego powodu umorzono też postępowanie wobec trojga innych osób, a jedną z oskarżonych uniewinniono.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał prawomocny wyrok w tej sprawie, częściowo zmieniając rozstrzygnięcie sądu I instancji – m.in. uniewinnił kolejną z oskarżonych.

Ponadto SO z opisu czynów – przypisanych Barbarze Z., Józefowi B. i dwóm miejskim urzędnikom, które dotyczyły nieprawidłowości przy pracach konserwatorskich muru obronnego – wyeliminował „działanie oskarżonych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez gminę miejską Nowe Miasto Lubawskie” i przyjął inną kwalifikację prawną tych czynów.

Z kolei w przypadku czynów, w których Barbara Z. została oskarżona o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków (w związku z realizacją dwóch postępowań o udzielenie zamówienia), sąd odwoławczy dopatrzył się w zachowaniu oskarżonej nie tylko działania na szkodę interesu publicznego, ale również na szkodę interesu prywatnego dwóch osób.

W pozostałej części wyrok Sądu Rejonowego w Olsztynie został utrzymany w mocy.

Przeczytaj także:

reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Przeczytaj także: