-4 C
Olsztyn
niedziela, 5 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Dawny areszt w Ostródzie po raz trzeci wystawiony na sprzedaż

WiadomościDawny areszt w Ostródzie po raz trzeci wystawiony na sprzedaż

Starostwo w Ostródzie ogłosiło trzeci z kolei przetarg na sprzedaż dawnego aresztu śledczego dla kobiet. Poprzednie próby zbycia nieruchomości nie powiodły się. Samorząd liczy, że nabywca stworzy tam miejsca noclegowe dla turystów.

reklama

Tym razem starostwo powiatowe wystawiło na sprzedaż nieruchomość z kompleksem zabudowań po byłym areszcie za cenę wywoławczą 1,4 mln zł. Jak wynika z ogłoszenia, ustny przetarg ma odbyć się 8 kwietnia.

Poprzednie dwa przetargi, które przeprowadzono w sierpniu i listopadzie ubiegłego roku, zakończyły się wynikiem negatywnym. Początkowo cena wywoławcza gruntów z dziewięcioma budynkami o łącznej powierzchni użytkowej około 1,6 tys. m kw sięgała ponad 1,6 mln zł. Wadium wpłaciła jedna osoba, która jednak nie zaoferowała ceny wyższej od wywoławczej. Za drugim razem cenę wywoławczą obniżono do 1,4 mln zł. Wadium wpłaciły wówczas dwie osoby, ale nikt nie przystąpił do przetargu.

reklama

Władze powiatu liczą, że znajdą się chętni, ponieważ budynek jest położony w pobliżu ostródzkiego bulwaru i brzegu Jeziora Drwęckiego, czyli reprezentacyjnej części miasta. Według samorządowców warto tam stworzyć np. hostel, a możliwość przenocowania w murach dawnego więzieniu mogłaby być atrakcyjną ofertą dla turystów.

Główny budynek dawnego kompleksu penitencjarno-administracyjnego zbudowano przed II wojną światową, prawdopodobnie jeszcze w XIX wieku. Od początku obiekt pełnił funkcję więzienia. Od 1978 r. był to areszt śledczy dla kobiet, przewidziany na 75 miejsc.

reklama

Ostatni kapitalny remont przeprowadzono tam w 1973 r. W ocenie służby więziennej, położenie i wymiary działki praktycznie uniemożliwiały rozbudowę jednostki.

Ostródzki areszt dla kobiet był jedną z placówek, które z końcem marca 2018 r. zostały zlikwidowane decyzją resortu sprawiedliwości w związku z reorganizacją funkcjonowania więziennictwa, co miało służyć m.in. optymalizacji kosztów i poprawie warunków służby. Od tego czasu budynki przy ul. Olsztyńskiej stoją puste. Nieruchomość należy do Skarbu Państwa reprezentowanego przez starostę ostródzkiego. 

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Janek
30 stycznia 2021 21:39

Dyskoteka, tylko dyskoteka!

Popularne