fbpx
20 C
Olsztyn
czwartek, 13 maja, 2021

Śmierdzące Płuca Polski [OPINIE]

W mojej dzielnicy od kilku dni strasznie śmierdzi. Wczoraj rano widziałam smog, który początkowo wzięłam tylko za mgłę. Zmieniłam jednak zdanie z pierwszym wdechem po wyjściu na balkon – nieprzyjemne, gryzące i ”spalone” powietrze jednoznacznie wskazuje na swoje pochodzenie. Ewidentnie na pobliskim osiedlu domków jednorodzinnych część mieszkańców znalazła sposób na utylizację swoich śmieci. Tylko dlaczego wprost w organizmach swoich sąsiadów?

Mieszkam na Warmii, która zalicza się do Zielonych Płuc Polski. Jednym z kryteriów należenia do tego obszaru jest czyste powietrze. O ile jeszcze kilka lat temu w Olsztynie nie mówiło się o smogu, a jeśli już, to jako o bycie istniejącym w Warszawie, Krakowie, czy na Śląsku – dziś lokalnie jest to temat coraz częściej brany na tapet. W naszym województwie normy jakości powietrza regularnie przekraczane są nie tylko w jego stolicy. Przed chwilą sprawdziłam w aplikacji ze stacjami pomiarowymi, że właśnie dzieje się tak również w Bartoszycach, Bisztynku, Biskupcu, Giżycku, Gołdapi, Ełku, Nidzicy, Wójtowie, czy Purdzie. 

Mówmy o tym, że powietrze nas dusi (w 2016 w Polsce z powodu smogu umarło 19 tys. osób). Nagłaśniajmy, że według WHO 36 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu PM2,5 znajduje się w naszym kraju. Rozmawiajmy o tych zawieszonych pyłach, czym one są i że ich wdychanie zwiększa zachorowalność np. na raka płuc albo astmę. Dyskutujmy nad koniecznymi zmianami, aby smog nie zamieszkał z nami na stałe i szukajmy rozwiązań, które będą przystępne dla wszystkich. 

Nie jesteśmy już Zielonymi Płucami Polski, a ich śmierdzącym odpowiednikiem – czy to właśnie chcemy zostawić przyszłym pokoleniom?

Agata Szerszeniewicz
Agata Szerszeniewicz
Agata Szerszeniewicz - olsztyńska działaczka społeczna i polityczna. Inicjatorka i współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości. Pracowniczka biura posłanki Pauliny Matysiak i członkini partii Lewica Razem. Działa dla równości społecznej, podkreślając wagę edukacji w procesie zapobiegania dyskryminacji i wykluczeniu ekonomicznemu. Weganka, pasjonatka kreowana wizerunku w mediach społecznościowych, promująca adopcje zwierząt.

15 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


15 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Zdrowie

To samo jest w Mikołajkach, Pomimo podłączenia gazu ludzie nadal palą węglem. Nie można oddychać! Nie mamy strazy miejskiej więc komu zgłaszać takie domy, w których pala butelki pet i inne śmieci?

Niko

A przed nami jeszcze spalarnia.
Będzie w czym wybierać. Albo z domków na mazurskim, majtkach czy luksusach, albo michelin, albo spalarnia.
Zmiana nazwy się szykuje z „cud natury” na „smród z tej dziury”

Widly

Jaka wypłata tak ludzie palą w piecach!!!!!!

Osoba z macicą (ono/jejgo)

To obok felietonu nie stało, toż to notka prasowa lub artykuł.

anonim

Panie, a co za różnica, co to jest. Może być i nawet trzynastozgłoskowcem napisane. Ważne, że temat istotny. Jesteś Pan taki mądry, to napisz Pan swój artykuł i sam Pan sobie pisz pochlebne komentarze. Będziesz Pan zadowolony, jak nigdy dotąd.

Ania

Nie ma to jak chcieć podnieść podatki i narzekać, że ludzie, których nie stać na opał, palą śmieciami.

Pamiętliwy

Napisz proszę, jakie podatki masz na myśli. Konkretnie proszę

Anonim

Na Dajtkach nie można wieczorem wyjść z domu, dobrze że teraz nosimy maski to trochę mniej odczuwamy skutki (pod warunkiem, że nie nosimy na twarzy bawełnianej szmaty, tylko coś porządnego). Zastanawiam się w którym kierunku to idzie. Z jednej strony robimy wszystko, żeby zwiększyć dzietność w Polsce, zakazujemy aborcji, a dzieciom fundujemy taką przyszłość. Zgłaszanie miejsc zanieczyszczających okolice nic nie daje, wszyscy mają to gdzieś, a sąsiedzi jak smrodzili tak smrodzą. I co z tego, że w domu elektryka lub pompa ciepła, jak cała okolica aż siwa i śmierdzi palonym plastikiem. Aż z psem trzeba wyjeżdżać za miasto, bo na… Czytaj więcej »

Pamiętliwy

Nadal jesteśmy Zielonymi Płucami Polski. Chwilowe pogorszenie stanu powietrza tego nie zmieni. Z miesiąca na miesiąc ograniczana jest liczba tzw. kopciuchów. Program Czyste Powietrze (program rządowy) robi dobrą robotę i brawo PiS za to. Sam skorzystałem z tego programu i wymieniłem w zeszłym roku piec węglowy na pompę ciepła. Ten artykuł jest o niczym, bardzo słaby merytorycznie.Czasami lepiej nie brać się za tematy, na któych się nie znamy i to zalecam autorce.

Anonim

W teorii wszystko ładnie wygląda. Oczywiście pojedyncze osoby decydują się na inwestycje w eko ogrzewanie, natomiast dla wielu jest to temat poza zasięgiem. Nawet dofinansowanie w postaci 90% kosztów jest dla niektórych niewystarczające, bo potem nie stać ich na utrzymanie tego ogrzewania. A do kopciucha paliwo zawsze się znajdzie. Dla mnie dowodem jak faktycznie działa rządowy program jest to jak realnie wygląda powietrze w Olsztynie. A wszystkie aplikacje smogowe pokazują alarmujące stany. Lepszych dowodów nie trzeba. A tak na marginesie, to wyczytałam gdzieś, że w tej kolumnie ludzie piszą felietony, a te w swojej naturze mogą opierać się o fikcję… Czytaj więcej »

Miron

Panie Pamiętliwy jesteś albo zwyczajnym trolem prowokatorem albo sam chyba nie wiesz co piszesz. Jest dokładnie jak opisano w arcie. Mieszkam na Nagórkach od 1979 roku. Obecnie w innym bloku, przy innej ulicy ale z widokiem na maszt. I od co najmniej 3-5 lat czuję zimową porą paskudny smród spalenizny. Zawsze gdy wiatr dmucha ze wschodu na zachód, bo wówczas nadmuchuje spaleniznę z Os. Mazurskiego i…..no zgadnij pan skąd jeszcze? Czyj to fetorek zajeżdżający gumą? Wcześniej tego smrodu jednak nie było czuć. Dlaczego? Na mój gust zaczęło cuchnąć jak zaczął kosztować więcej opał i jak zaczęto sprowadzać tanie badziewie nie… Czytaj więcej »

Pamiętliwy

ZE strony Radia Olsztyn, informacja o programie Czyste Powietrze – ze stycznia 2021 r : „Od momentu uruchomienia programu mieszkańcy Warmii i Mazur złożyli do niego 8 tys. wniosków na 140 mln zł. Dotychczas zaakceptowano wnioski na ponad 120 mln zł, wypłacono prawie 80 mln”. Uważam, że to bardzo dużo. Napisz mi proszę ile było takich ogólnopolskich programów przed 2018 rokiem…

kleo

Pompa ciepła? A wspomnij pan o opłacie mocowej.

Pamiętliwy

Widzisz kleo równolegle do Czystego Powietrza skorzystałem z rządowego Programu Mój Prąd i zainstalowałem instalację PV. Teraz posiadam instalację pokrywające sto procent mojego zapotrzebowania i dlatego nie poniosę kosztów opłaty mocowej. Czytałem opinie, że że po wprowadzeniu opłaty, zwrot po inwestycji w fotowoltaikę nastąpi średnio o rok szybciej niż miało to miejsce dotychczas.

Pamiętliwy

W ramach prywatnych konsultacji udostępniłem artykuł Pani Szerszeniewicz moim instalatorom oraz innych fachowcom z branży i wszyscy podzielili moją wcześniejsza opinię. Czyli nie zasz się na temacie: masz dwa wyjścia. Nie dotykać lub przygotować się merytorycznie.

Agata Szerszeniewicz
Agata Szerszeniewicz
Agata Szerszeniewicz - olsztyńska działaczka społeczna i polityczna. Inicjatorka i współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości. Pracowniczka biura posłanki Pauliny Matysiak i członkini partii Lewica Razem. Działa dla równości społecznej, podkreślając wagę edukacji w procesie zapobiegania dyskryminacji i wykluczeniu ekonomicznemu. Weganka, pasjonatka kreowana wizerunku w mediach społecznościowych, promująca adopcje zwierząt.

Felietony