Z powodu prawdopodobieństwa naruszenia przed sądem w Katarze prawa skazanego do obrony, naruszenia prawa do zaskarżenia wyroku oraz naruszenia standardów rzetelnego procesu określonych w „Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności” sąd w Olsztynie nie zgodził się na ekstradycję obywatela Egiptu do Kataru.
O decyzji Sądu Okręgowego w Olsztynie poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy tego sądu sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.
Chodzi o sprawę obywatela Egiptu Sherifa H., którego sąd w Katarze skazał na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz karę grzywny w wysokości 3000 riali katarskich (QAR. 1 QAR to ok. 1 zł – PAP) za wystawienie czeków na kwotę 420 tys. QAR bez zapewnienia środków na ich pokrycie.
„W ocenie sądu, zachodzi wysoki stopień prawdopodobieństwa naruszenia w postępowaniu karnym przed sądem w Katarze prawa skazanego do obrony, w tym do korzystania z pomocy obrońcy, naruszenia prawa do zaskarżenia wyroku oraz naruszenia standardów rzetelnego procesu określonych w +Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności+, jak również w Konstytucji RP” – poinformował sędzia Dąbrowski-Żegalski. Sędzia wyjaśnił, że z akt postępowania w tej sprawie wynika, iż Sherif H. nie posiadał wiedzy o toczącym się przeciwko niemu postępowaniu karnym w Katarze, nie znał treści stawianych mu zarzutów, a podczas postępowania karnego nie reprezentował go żaden obrońca.
„Do chwili zatrzymania w Polsce ścigany nie wiedział o wyroku i orzeczonej wobec niego karze. Co więcej, strona polska z nadesłanej odpowiedzi strony katarskiej wnioskuje, że postępowanie jest prawomocnie zakończone i ścigany nie ma już prawnych możliwości zaskarżenia wyroku. Tutejszy sąd nie otrzymał także odpowiedzi na zasadnicze pytanie, czy po ewentualnym przekazaniu, skazany będzie miał możliwość wznowienia procesu lub wniesienia apelacji bądź zażalenia od katarskiego wyroku zaocznego, z czego wnioskuje, że ścigany takiej możliwości jest pozbawiony” – poinformował sędzia Dąbrowski-Żegalski.
Sędzia Dąbrowski-Żegalski poinformował, że Sherif H. i jego obrońcy podnosili, że jako biznesmen Egipcjanin czuje się ofiarą konfliktu dyplomatycznego pomiędzy Egiptem, a Katarem. „Sąd Okręgowy nie odniósł się do ewentualnych represji politycznych, którym Egipcjanin miałby być poddany, gdyby doszło do jego ekstradycji, ponieważ te okoliczności nie znajdują potwierdzenia w dostępnych dokumentach akt sprawy. Sąd nie kwestionował również zasadności zarzutów postawionych Sherifowi H. związanych z wystawieniem czeków bez pokrycia” – podkreślił sędzia Dąbrowski-Żegalski.
W rozmowie sędzia Dąbrowski-Żegalski powiedział, że jeżeli postanowienie sądu o niedopuszczalności ekstradycji się uprawomocni Sherif H. będzie swobodnie mógł poruszać się po Polsce. „W innych krajach może on ponownie zostać zatrzymany ponieważ jest poszukiwany listem gończym i aktywna jest w stosunku do niego tzw. czerwona nota Interpolu” – powiedział sędzia.
Od decyzji o niedopuszczalności ekstradycji może się odwołać wnioskująca o wydanie Sherifa H. Katarowi Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.
Ze zgromadzonych w tej sprawie akt wynika, że Sherif H. został skazany w Katarze w 2019 roku. Wiosną 2020 roku prokuratura w Katarze wystawiła nakaz aresztowania Egipcjanina i rozesłał za nim międzynarodowy list gończy. Ścigany został zatrzymany 4 września 2020 roku przez Straż Graniczną w Olsztynie, a następnie decyzją Sądu Okręgowego w Olsztynie tymczasowo aresztowany na 7 dni. Po tygodniu Sherif H. opuścił areszt za poręczeniem majątkowym w wysokości 50 tys. zł. Aktualnie stosowany jest wobec niego środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju.