fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 1 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Warmińsko-mazurskie. Większość pensjonariuszy domów opieki chce zaszczepić się przeciw COVID-19

Wiadomości Warmińsko-mazurskie. Większość pensjonariuszy domów opieki chce zaszczepić się przeciw COVID-19

Na Warmii i Mazurach 73 proc. mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i 66 proc. podopiecznych prywatnych placówek zapewniających całodobową opiekę chce przystąpić do szczepień przeciw COVID-19 – podały służby wojewody. Odbędą się one między 18 a 22 stycznia.

Rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek poinformował, że chęć przystąpienia do szczepień przeciwko COVID-19 zadeklarowało w sumie ponad 3,2 tys. podopiecznych wszystkich domów opieki społecznej funkcjonujących w regionie.

Jak zaznaczył, te dane obejmują Domy Pomocy Społecznej oraz prywatne placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

Rzecznik przekazał też, że szczepienia mają wykonywać od poniedziałku zespoły wyjazdowe. Każdej z placówek opieki społecznej przypisany został określony punkt szczepień, przeważnie są to przychodnie POZ, ale również szpitale.

W przypadku Domów Pomocy Społecznej wolę szczepień wyraziło 2854 spośród wszystkich 3890 mieszkańców, czyli 73 proc. W województwie funkcjonują obecnie 52 Domy Pomocy Społecznej, w tym 42 samorządowe lub działające na zlecenie samorządu oraz 10 prywatnych.

Poza nimi działają również 24 prywatne placówki zapewniające całodobową opiekę niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub seniorom. W takich placówkach chęć przystąpienia do szczepień zadeklarowało 377 na 571 mieszkańców – tj. 66 proc.

W Polsce szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia ub.r. W grupie zero szczepieni są w tzw. szpitalach węzłowych, których jest 509, pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

25 stycznia mają ruszyć szczepienia osób z grupy I. W pierwszej kolejności mają być szczepieni seniorzy – w piątek ruszyła rejestracja na szczepienia seniorów powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia rozpocznie się rejestracja seniorów powyżej 70. roku życia – 25 stycznia mają rozpocząć się szczepienia dla wszystkich seniorów 70 plus.

W grupie I są też pensjonariusze domów pomocy społecznej (mają być szczepieni od 18 do 22 stycznia przez zespoły wyjazdowe), pensjonariusze zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu oraz służby mundurowe i nauczyciele.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

1
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x