W nocy każda niedostatecznie oświetlona postać jest dla kierującego właściwie niewidoczna. Ta niedbałość prowadzi często do tragedii na drogach. Receptą na poprawę widoczności po zmroku są elementy odblaskowe, których użycie jest prostym i skutecznym sposobem na poprawę własnego bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo bez względu na porę dnia czy roku
Co prawda, najczęściej z odblasków korzystamy jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie, a noce długie. Jednak noszenie odblasków nie powinno być uwarunkowane porą dnia czy roku. Często mały odblask decyduje o bezpieczeństwie pieszych oraz rowerzystów na drodze.
Jak prawidłowo nosić odblaski?
Odpowiedź jest prosta: odblaski powinny znajdować się w takim miejscu, aby łatwo znalazły się w zasięgu świateł samochodowych. W praktyce oznacza to, że muszą być umieszczone na wysokości od 20 cm do 2 m nad ziemią, czyli w takich miejscach jak: kolana, klatka piersiowa, plecy, ramiona lub głowa.
Świeć przykładem
Aby podnieść bezpieczeństwo w ruchu drogowym warto zapoznać się z zaletami korzystania z odblasków. Dobrze jest też namawiać do tego rodzinę i znajomych. Policja zachęca, by noszenie odblasków stało się czymś oczywistym dla pieszych i rowerzystów. A w obliczu zagrożeń czyhających na drodze lepiej błyszczeć niż migać. Pamiętajmy o tym i dbajmy o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego.
źródło: KPP Mrągowo