Wsparcie działalności ośrodków rehabilitacji zwierząt dziko żyjących, monitoring żółwia błotnego i stanu populacji ślimaka winniczka to tylko niektóre projekty, które zrealizowała w 2014 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Województwo warmińsko-mazurskie jest regionem unikalnym w skali kraju. Prawie połowę jego powierzchni zajmują cenne przyrodniczo obszary chronione. Takie bogactwo zobowiązuje.
– Corocznie realizujemy projekty, których celem jest zachowanie bioróżnorodności województwa. W mijającym roku skupiliśmy się na ocenie stanu zachowania wybranych siedlisk przyrodniczych. Chcieliśmy również poznać liczebność populacji żółwia błotnego oraz stan zachowania populacji ślimaka winniczka. Podobnie jak w latach ubiegłych, postawiliśmy na minimalizację szkód wyrządzanych przez bobry. Kontynuowaliśmy również projekt aktywnej ochrony bociana białego – mówi Agata Moździerz, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.
W województwie funkcjonuje obecnie osiem ośrodków rehabilitacji zwierząt dziko żyjących. Najczęstszymi pacjentami ośrodków rehabilitacji są dzikie zwierzęta po wypadkach drogowych, zranione w sidłach kłusowników oraz ptaki z uszkodzeniami skrzydeł. Szczególnie często są to młode bociany, które wypadły z gniazda lub zraniły się podczas pierwszych lotów. Zwierzęta, które w ośrodku w pełni wrócą do zdrowia, wypuszczane są na wolność. Jednym z kierunków działań Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie jest wspieranie[ działalności tych obiektów. W 2014 roku udało się dofinansować działalność kilku ośrodków. Z przekazanych środków finansowych zakupiono materiały medyczne i opatrunkowe oraz wykonano zabiegi weterynaryjne.
Aby chronić przyrodę i właściwie zarządzać jej zasobami niezwykle istotne jest poznanie stanu i liczebności poszczególnych jej składników. W 2014 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie zleciła przeprowadzenie monitoringu występowania żółwia błotnego na terenie Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej i Puszczy Piskiej, w szczególności w granicach rezerwatów przyrody: Bagno Nadrowskie i Jezioro Orłowo Małe. W mijającym roku badaniom poddano również warmińsko-mazurską populację ślimaka winniczka.
red