4 C
Olsztyn
niedziela, 26 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Największe zimowisko nietoperzy znajduje się w Olsztynie. To rekord!

OlsztynNajwiększe zimowisko nietoperzy znajduje się w Olsztynie. To rekord!

Jak podała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, ponad 4,3 tysiąca hibernujących nietoperzy zostało odkrytych w podziemnym kanale burzowym. Jak się okazuje, jest to największe zimowisko tych ssaków na Warmii i Mazurach.

Nietoperze poszły spać

reklama

W jednym z olsztyńskich kolektorów burzowych, który ma długość około 2 kilometrów, zimuje ponad 4,3 tysiąca nietoperzy. Ssaki te są chronione. Jak podała rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie Justyna Januszewicz „Nietoperzy jest aż o pół tysiąca więcej niż przed rokiem. Zimują tam: nocek Natterera, nocek rudy, gacek brunatny, a nawet mopek zachodni, znajdujący się na polskiej Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych”.

Jak się okazuje, ten podziemny obiekt, jest największym w regionie oraz jednym z najliczniejszych zimowisk tych ssaków w kraju. Inwentaryzacje hibernujących nietoperzy od 15 lat są prowadzone w tym miejscu.

Rozpacz Pani Ani. Jej wnuczka cierpi przez atak wilków

Ochrona nietoperzy

reklama

Dyrektor olsztyńskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska podjął decyzję o ustanowieniu strefy ochrony w tym miejscu. Wszystko po to, aby możliwe było zachowanie tej unikatowej kryjówki ssaków. Od teraz bez zgody Regionalnej Dyrekcji nie można wchodzić do tego miejsca.

W woj. warmińsko-mazurskim istnieją już dwa obszary, których celem ochrony jest zachowanie istniejących zimowisk nietoperzy. Są to specjalne obszary ochrony siedlisk Natura 2000 Gierłoż oraz Mamerki, które obejmują kompleksy bunkrów z czasów II wojny światowej.

reklama

W Polsce wszystkie gatunki nietoperzy są objęte ścisłą ochroną gatunkową, co oznacza, że zabrania się płoszenia, przetrzymywania, zabijania czy niszczenia siedlisk oraz kryjówek tych ssaków. Wybierają one miejsca hibernacji, w których panują stała temperatura i wysoka wilgotność powietrza. Dzięki temu mają one zapewniony komfort termiczny i mogą przespać okres zimowy.

Niecodzienne zachowanie dzikiego zwierzęcia na mazurskiej drodze

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Bociany powracają do wioski Żywkowo. Mieszka tam ich więcej niż ludzi

Niecodzienne zachowanie dzikiego zwierzęcia na mazurskiej drodze