Szpital pulmonologiczny w Olsztynie opracował własny program kompleksowej interdyscyplinarnej opieki szpitalnej i ambulatoryjnej dla pacjentów, którzy przeszli zakażenie COVID-19 – poinformowała jego dyrektor Irena Petryna.
Szpital pulmonologiczny w Olsztynie zaprzestanie leczenia chorych na COVID-19. “Mamy nadzieję, że do niedzieli wypiszemy już wszystkich pacjentów z oddziału dla zakażonych koronawirusem lub przewieziemy ich do innych placówek” – poinformowała dyrektor szpitala Irena Petryna. Dodała, że na zwolnionych miejscach będą leczone osoby z powikłaniami po zakażeniu koronawirusem.
“Nasi pracownicy, lekarze i rehabilitanci, opracowali kompleksowy program interdyscyplinarny dla osób, które mają powikłania po zakażeniu. Pacjenci ci będą leczeni zarówno w trybie ambulatoryjnym, jak i szpitalnym” – poinformowała dyrektor Petryna. Pierwsi pacjenci ozdrowieńcy już są poddawani rehabilitacji. Czas rehabilitacji obliczono na 21 dni.
“To są osoby, dla których wyzwaniem jest chodzenie po schodach czy przejście nawet prostego odcinka drogi” – przyznała dyrektor szpitala. Dodała, że pacjenci są niewydolni oddechowo i mają bóle mięśniowe.
Pacjenci rehabilitowani w trybie szpitalnym będą przebywali w pomieszczeniach, w których obecnie leczeni są zakażeni. Od 21 do 27 grudnia sale te będą dezynfekowane i wietrzone.
Dyrektor Petryna poinformowała, że pacjenci po przebytym COVID-19, którzy mają kłopoty ze zdrowiem, zanim zostaną poddani rehabilitacji, przejdą szereg badań, m.in.: RTG klatki piersiowej i w razie potrzeby tomograf komputerowy płuc, wydolność oddechowa zostanie sprawdzona badaniem spirometrycznym, każdy z pacjentów przejdzie też tzw. test chodu, który polega na tym, że pacjent nieustannie przez 6 minut musi chodzić po korytarzu.
“W zależności od wyników badań pacjenci będą poddawani rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym lub szpitalnym. Pacjenci, którzy już są poddawani rehabilitacji zauważają ogromną poprawę jakości życia. Mamy pacjentów, którzy na skutek COVID-19 nie byli w stanie chodzić bez balkoniku, teraz są w stanie przejść samodzielnie 100 metrów. To dla tej grupy pacjentów ogromny postęp” – powiedziała Petryna.
Szpital pulmonologiczny w Olsztynie jest pierwszym w regionie, który prowadzi tego rodzaju kompleksową opiekę nad pacjentami z powikłaniami po COVID-19