10 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Warmińsko-mazurskie. W Miłomłynie za 4,3 mln zł powstanie tężnia solankowa

WiadomościWarmińsko-mazurskie. W Miłomłynie za 4,3 mln zł powstanie tężnia solankowa

W Miłomłynie (woj. warmińsko-mazurskie) do połowy przyszłego roku powstanie za 4,3 mln zł tężnia solankowa – poinformowały władze miasta. To jedna z inwestycji, które w przyszłości mają umożliwić tej gminie starania o uzyskanie statusu uzdrowiska.

reklama

Jak poinformował burmistrz Miłomłyna Stanisław Siwkowski, zgodnie z umową podpisaną z wybranym w przetargu wykonawcą tężnia wraz z małą architekturą zostanie zbudowana do końca czerwca. Będzie miała 40 m średnicy i 5 m wysokości. Powstanie tam również wieża widokowa o wysokości 10 m. Kształt obiektu nawiązuje do młyńskiego koła z herbu miasta.

Łączny koszt przedsięwzięcia to 4,3 mln zł, z czego 3,6 mln zł stanowi unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

reklama

Jak przekazał Siwkowski, jest to trzecia z kolei inwestycja związana z planami starania się o status uzdrowiska. Tereny w granicach administracyjnych Miłomłyna oraz sołectw Bagieńsko i Tarda w 2016 roku zostały uznane za obszar ochrony uzdrowiskowej. Gmina będzie mogła ubiegać się o status uzdrowiska po wybudowaniu odpowiedniej infrastruktury, w tym zakładu leczniczego, ale do tego – jak zauważył burmistrz – konieczne będzie znalezienie odpowiedniego inwestora.

Wcześniej gmina utworzyła Leśny Park Uzdrowiskowy, zlokalizowany na prawie 63 ha kompleksu leśnego pomiędzy Jeziorem Ilińskim a drogą z Miłomłyna do Tardy. Zbudowano “trasę do terenoterapii” na dawnym nasypie kolejowym biegnącym po grobli przecinającej jezioro, między częściami zwanymi Ilińsk i Jelonek. Oba te przedsięwzięcia uzyskały wsparcie z UE.

W Miłomłynie udokumentowano istnienie złoża torfu o właściwościach leczniczych, które położone jest ok. 1,5 km od centrum, w widłach Kanału Elbląskiego i rzeki Korbajny. Borowina z tego miejsca może być stosowana do zabiegów, okładów i kąpieli korzystnych w leczeniu chorób reumatycznych, ortopedycznych i neurologicznych. Na obszarze gminy spełnione są też warunki bioklimatyczne, które mogą być wykorzystywane we wspomaganiu leczenia m.in. chorób układu oddechowego.

reklama

Na Warmii i Mazurach poza Miłomłynem status obszarów ochrony uzdrowiskowej uzyskały też Lidzbark Warmiński, Frombork i Górowo Iławeckie. Na razie jedynym uzdrowiskiem w regionie jest Gołdap, gdzie kuracjusze mogą korzystać m.in. z tężni, pijalni wód czy grot solnych.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Maciek Kazimierczuk
16 grudnia 2020 05:07

Bardzo dobra inciatywa 😊 ✌️💪😇
https://youtube.com/channel/UCrD0_JpjZHCffCkauG7_Z8A

Polecane