26 C
Olsztyn
środa, 7 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Grzymowicz: pieniędzy z Funduszu Inwestycji Lokalnych nie podzielono sprawiedliwie. Radni PiS: Olsztyn dostał 20,5 mln zł

WiadomościGrzymowicz: pieniędzy z Funduszu Inwestycji Lokalnych nie podzielono sprawiedliwie. Radni PiS: Olsztyn...

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz uważa, że w woj. warmińsko-mazurskim, podobnie jak w całym kraju, pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych nie zostały podzielone sprawiedliwie, miasta nie będące bastionem rządzących nie dostały pieniędzy. Radni PiS odpowiadają, że Olsztyna dostał 20,5 mln zł.

reklama

„Olsztyn jako największe miasto nie dostał ani grosza, nie dostał nic Elbląg, ani Ełk. To nie jest przypadek, że w naszym regionie, tak jak i w całym kraju, duże miasta nie dostają nic. Rząd nam daje +zero plus+”- ocenił Grzmowicz na konferencji prasowej w środę. Dodał, że „miasta, które nie stanowią bastionu rządzących nie dostały pieniędzy”.

Prezydent Olsztyna powiedział, że miasto aplikowało do Funduszu o pieniądze na budowę miejskiego żłobka przy ul. Antonowicza. W tej okolicy jest dużo nowych osiedli mieszkaniowych i jest wielka potrzeba miejsc żłobkowych. „O budowę tego żłobka dopominali się radni PiS, my wpisaliśmy to zadanie do budżetu, ale nie możemy go zrealizować” – powiedział prezydent Olsztyna.

reklama
Złożono 130 tys. wniosków o wypłatę "Rodzina 500 plus"

Grzymowicz dodał, że spodziewa się, że rząd będzie mówił, że miasta nie spełniły wymagań Funduszu, ale jak dodał, dla niego, podobnie jak i dla innych samorządowców, podział pieniędzy z Funduszu jest dowodem na lekceważenie roli samorządów. „Zastosowano w podziale pieniędzy podejście partyjne: damy tam, gdzie mamy przyjazne samorządy. Konkurs unaocznił nam, że jesteśmy dyskredytowani w podziale środków” – powiedział prezydent Olsztyna.

Radni PiS podczas swojej konferencji prasowej odnieśli się do zarzutu prezydenta. Radna Edyta Markowicz wskazała, że Olsztyn otrzymał w pierwszej transzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wypłacanej latem kwotę 20,5 mln zł. „Te pieniądze zostały wpisane do projektu budżetu na 2021 rok jako środki przeznaczone na inwestycję tramwajową”- stwierdziła. Oceniła, że właśnie te pieniądze mogły posłużyć na budowę żłobka.

reklama

Dodała, że teraz rozstrzygnięto część konkursową Funduszu Inwestycji Lokalnych i wnioski samorządów były oceniane, czy spełniają odpowiednie kryteria.

Nowa droga i remiza OSP w gminie Purda

Radni PiS Jarosław Bablski powiedział, że stan budżetu olsztyńskiego jest taki, iż bez unijnych pieniędzy nie powstanie żadna inwestycja.

„Gdzie pan prezydent gubi pieniądze, które są wypracowywane tutaj na miejscu w Olsztynie i pochodzą z podatków. Gdzie jest napisane, że rząd ma dawać pieniądze. Rząd może stymulować (rozwój) ale nie jest napisane, że musi realizować +widzimisie+ pana prezydenta” – ocenił radny Babalski.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek, że program Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia z przeznaczeniem m.in. na realizację projektów infrastrukturalnych, edukacyjnych, cyfryzację. Poinformował przy tym, że w ramach tych inwestycji ponad 6 mld zł trafiło już na konta samorządów. Przepisy na podstawie, których uruchamiane są pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych funkocjonują od lata b.r.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Viktorias
9 grudnia 2020 23:12

Rękę karmiącą obszczekuje i gryzie, a teraz larum!

babcia Stasia
9 grudnia 2020 17:51

Szanowny Panie Grzymowicz – łaską Cię proszę OTWÓRZ DZIECIAKOM LODOWISKO – JOBLA JUŻ MOŻNA W DOMU DOSTAĆ OD TEGO SIEDZENIA – DAJ MIM CHOĆ DWIE GODZINY POSZLEĆ NA LODZIE,OCZY -BOLĄ OD SIEDZENIA PRZED KOMPEM ,od 7.00 rano do 17-sa na lekcjach – umiłuj się i OTWÓRZ LODOWISKO

Popularne
Ogłoszenia
Warmińsko-mazurski oddział KAS zwrócił podatnikom 524 mln zł nadpłaconego podatku
Olsztyn przegrywa z sąsiadami. Które gminy są bogatsze od stolicy województwa?