fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 18 stycznia, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Grzymowicz: pieniędzy z Funduszu Inwestycji Lokalnych nie podzielono sprawiedliwie. Radni PiS: Olsztyn dostał 20,5 mln zł

Wiadomości Grzymowicz: pieniędzy z Funduszu Inwestycji Lokalnych nie podzielono sprawiedliwie. Radni PiS: Olsztyn...

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz uważa, że w woj. warmińsko-mazurskim, podobnie jak w całym kraju, pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych nie zostały podzielone sprawiedliwie, miasta nie będące bastionem rządzących nie dostały pieniędzy. Radni PiS odpowiadają, że Olsztyna dostał 20,5 mln zł.

„Olsztyn jako największe miasto nie dostał ani grosza, nie dostał nic Elbląg, ani Ełk. To nie jest przypadek, że w naszym regionie, tak jak i w całym kraju, duże miasta nie dostają nic. Rząd nam daje +zero plus+”- ocenił Grzmowicz na konferencji prasowej w środę. Dodał, że „miasta, które nie stanowią bastionu rządzących nie dostały pieniędzy”.

Prezydent Olsztyna powiedział, że miasto aplikowało do Funduszu o pieniądze na budowę miejskiego żłobka przy ul. Antonowicza. W tej okolicy jest dużo nowych osiedli mieszkaniowych i jest wielka potrzeba miejsc żłobkowych. „O budowę tego żłobka dopominali się radni PiS, my wpisaliśmy to zadanie do budżetu, ale nie możemy go zrealizować” – powiedział prezydent Olsztyna.

Grzymowicz dodał, że spodziewa się, że rząd będzie mówił, że miasta nie spełniły wymagań Funduszu, ale jak dodał, dla niego, podobnie jak i dla innych samorządowców, podział pieniędzy z Funduszu jest dowodem na lekceważenie roli samorządów. „Zastosowano w podziale pieniędzy podejście partyjne: damy tam, gdzie mamy przyjazne samorządy. Konkurs unaocznił nam, że jesteśmy dyskredytowani w podziale środków” – powiedział prezydent Olsztyna.

Radni PiS podczas swojej konferencji prasowej odnieśli się do zarzutu prezydenta. Radna Edyta Markowicz wskazała, że Olsztyn otrzymał w pierwszej transzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wypłacanej latem kwotę 20,5 mln zł. „Te pieniądze zostały wpisane do projektu budżetu na 2021 rok jako środki przeznaczone na inwestycję tramwajową”- stwierdziła. Oceniła, że właśnie te pieniądze mogły posłużyć na budowę żłobka.

Dodała, że teraz rozstrzygnięto część konkursową Funduszu Inwestycji Lokalnych i wnioski samorządów były oceniane, czy spełniają odpowiednie kryteria.

Radni PiS Jarosław Bablski powiedział, że stan budżetu olsztyńskiego jest taki, iż bez unijnych pieniędzy nie powstanie żadna inwestycja.

„Gdzie pan prezydent gubi pieniądze, które są wypracowywane tutaj na miejscu w Olsztynie i pochodzą z podatków. Gdzie jest napisane, że rząd ma dawać pieniądze. Rząd może stymulować (rozwój) ale nie jest napisane, że musi realizować +widzimisie+ pana prezydenta” – ocenił radny Babalski.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek, że program Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia z przeznaczeniem m.in. na realizację projektów infrastrukturalnych, edukacyjnych, cyfryzację. Poinformował przy tym, że w ramach tych inwestycji ponad 6 mld zł trafiło już na konta samorządów. Przepisy na podstawie, których uruchamiane są pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych funkocjonują od lata b.r.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
Lubię to 3
Nie lubię 2
ŹródłoPAP

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


2 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

2
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x