20 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Ośrodek Sportu likwiduje Dział Sportu. Olsztyn w 2021 roku bez imprez sportowych?

WiadomościOśrodek Sportu likwiduje Dział Sportu. Olsztyn w 2021 roku bez imprez sportowych?

Czarne chmury pojawiły się nad resztką olsztyńskiej kultury sportowej. Dyrektor OSiR Jerzy Litwiński dostał wytyczne od prezydenta Grzymowicza, aby znaleźć oszczędności w związku z fatalną sytuacją budżetu Olsztyna.

reklama

Jak udało się dowiedzieć naszym dziennikarzom Piotr Grzymowicz kazał wszystkim wydziałom i jednostkom miejskim znaleźć 8% oszczędności. W Olsztyńskim Ośrodku Sportu i Rekreacji padło na likwidację Działu Sportu, który organizuje cykliczne imprezy. Uzasadnieniem ma być pandemia, która ze względów sanitarnych i tak utrudnia przeprowadzanie wydarzeń z udziałem publiczności. Pracownicy dostali już wypowiedzenia.

[poll id=”32″]

reklama

Jeżeli nasze nieoficjalne doniesienia potwierdzą się, to będziemy mieli dość kuriozalną sytuację ponieważ OSiR nie będzie mógł wypełniać statusowych zadań: (…) Ośrodek realizuje w szczególności zadania w zakresie kultury fizycznej , popularyzacja i upowszechnianie walorów sportu i rekreacji poprzez: realizację programów i projektów własnych i zewnętrznych, organizację imprez sportowych i rekreacyjnych, organizację i prowadzenie zajęć sportowych i rekreacyjnych…

Co to może znaczyć dla mieszkańców Olsztyna? Jest prawdopodobne, że coroczne imprezy organizowane lub współorganizowane przez Dział Sportu mogą być zagrożone. Lista jest bardzo długa:

II XVIII Bieg Jakubowy
Puchar Europy w Triathlonie
Elemental Triathlon Olsztyn
II Olsztyński Bieg Świętojański
Mistrzostwa Polski w Pływaniu Juniorów Młodszych 14 lat
Maraton rowerowy MTB
Turniej siatkówki plażowej
Ukiel Olsztyn Półmaraton
Otwarte Mistrzostwa Olsztyna w Tenisie stołowym
Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu
Turniej tenisa stołowego z okazji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Olsztyn Biega
Imprezy organizowane w Skateparku
Zawody strzeleckie z okazji Święta Niepodległości
Olsztyńska Liga Futbolu Amatorskiego – halowych 5-tek piłkarskich – OLFA
Mistrzostwa Olsztyna w Piłce Siatkowej Amatorów – OLSA
Drużynowe Mistrzostwa Olsztyna – Liga Tenisa Stołowego

reklama

W rozgrywkach Olsztyńskiej Ligi Siatkówki Amatorów, Olsztyńskiej Ligi Futbolu Amatorskiego oraz Drużynowych Mistrzostw Olsztyna w Tenisie Stołowym organizowanych przez Dział Sportu OSiR bierze udział ponad tysiąc mieszkańców Olsztyna oraz regionu. Rozgrywki zostały zainaugurowane już w lata 90-tych ubiegłego wieku. Rokrocznie w całym cyklu uczestniczy ok. trzydziestu zespołów siatkarskich (Ekstraklasa, I liga, II liga), kilkunastu piłkarskich (I i II liga) i ponad trzydzieści drużyn tenisa stołowego – w tym roku trzydzieści pięć (I, II i III liga).

Dział Sportu OSiR do czasu pandemii organizował zawody międzyszkolne, rozgrywane w ramach Mistrzostw Olsztyn w poszczególnych dyscyplinach (ok. 50 dyscyplin). Z końcem 2019 r. w Dziale Sportu zostały zlikwidowane dwa etaty. Dotacji nie otrzymało SSS „Juvenia”, które współorganizowało wraz z OSiR sport szkolny, który został w ten sposób zlikwidowany.

Odbywające się w Olsztynie imprezy masowe, tj. Bieg Jakubowy, Bieg Świętojański, Ukiel Olsztyn Półmaraton są również organizowane przez Dział Sportu.

Największe imprezy sportowe odbywające się w mieście (przykładowo Mistrzostwa Polski w Pływaniu) odbywają się przy pomocy pracowników Działu Sportu.

Oszczędność na pracownikach miałaby dać ponad 100 tys. zł w 2021 roku. Teoretycznie wszyscy mieli oszczędzać, ale dla przykładu budżet Szkolnego Schroniska Młodzieżowego będzie podniesiony.

OSiR w Olsztynie w swoim statucie ma wpisaną organizację imprez sportowych i rekreacyjnych. Czy likwidując Dział Sportu OSiR tak naprawdę nie likwidujemy sportu w Olsztynie? Czy nie dojdzie do takiej sytuacji, że nagle dyrektor Litwiński zleci organizację imprez prywatnej firmie?

Ktoś może powiedzieć, że takie cięcia są niezbędne, bo bez sportu sobie jakoś poradzimy. Czy takiego samego zdania będą mieszkańcy Olsztyna uczestnicy organizowanych przez OSIR imprez? Co na to powiedzą właściciele sklepów, hoteli, restauracji, taksówek, którzy obsługują co roku turystów, kibiców i uczestników tych wydarzeń?

Sprawa jest niezwykle kontrowersyjna dlatego jako pierwsi podnosimy alarm. Nawet radni z Komisja Sportu i Rekreacji dowiedzieli się o tym od nas w rozmowie telefonicznej.

Zadaliśmy pytania dyrektorowi Litwińskiemu. Czekamy na oficjalne stanowisko.

OSiR Olsztyn poza dbaniem o sportowe doznania mieszkańców jest administratorem obiektów: Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel, Wodne Centrum Rekreacyjno-Sportowe Aquasfera Galeria Warmińska, Zespół Krytych Obiektów Sportowych przy ul. Głowackiego (wystawiony na sprzedaż), Zespół Krytych Obiektów Sportowych przy ul. Mariańska, Hala Widowiskowo-Sportowa Urania, Lodowisko i boisko przy ul Jeziołowicza.

AKTUALIZACJA

OSiR odpowiada na nasz artykuł. Nie są to dobre wieści dla olsztyniaków

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

10 KOMENTARZY

10 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Biegacz
7 grudnia 2020 11:42

Grzymowicz to dymisji!!! I do Choroszczy na leczenie obłędu tramwajowego.

greg
6 grudnia 2020 19:52

Basen przy ul. głowackiego teraz dział sportu do likwidacji. Pewnie lodowisk tez nie będzie. Ciekawe gdzie mamy tymi tramwajami jeździć?

Polecane
Ogłoszenia