fbpx
19 C
Olsztyn
poniedziałek, 10 maja, 2021
reklama

„Artyści czystej wody“ – barwna historia braci Połomów opisana przez olsztyńskiego dziennikarza

reklama

„Artyści czystej wody. Opowieść o braciach Połomach“ to reportażowa biografia znanych nie tylko w Olsztynie twórców: poety Stefana Połoma i jego młodszego brata Janusza – fotografika, profesora sztuki filmowej, do niedawna wykładowcy na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Niestety, młodszy Połom zmarł w październiku 2020 roku, na szczęście zdążył podzielić się z autorem swoimi wspomnieniami z lat dziecięcych i młodości, spędzonych w podolsztyńskim Unieszewie, potem w LO nr 3 w Olsztynie i łódzkiej Filmówce, gdzie po studiach został dziekanem wydziału operatorskiego, najmłodszym dziekanem w Polsce.

W latach 80. wraz z żoną wyemigrował do Kanady, a stamtąd do Meksyku, by 15 lat przepracować w meksykańskiej szkole filmowej. Z kolei Stefan spędził dzieciństwo na Pomorzu Zachodnim (ich ojciec po wojnie prowadził tam młyny wodne), po maturze w Połczynie-Zdroju studiował filozofię na UMK w Toruniu, by po przerwaniu nauki zacząć pracę pomocnika kustosza na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku, a później był redaktorem literackim w Rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie.

reklama

To pierwszy i twórca z Warmii i Mazur, który został przyjęty do słynnej w latach 60. Orientacji Poetyckiej Hybrydy. Po śmierci ojca (1968) starszy Połom został spadkobiercą tartaku, zaś młodszy – młyna w Unieszewie. Ukuto nawet powiedzenie: „Jeden od pióra i wióra, drugi od kina i młyna“.

Liczący 82 lata Stefan Połom jest obecnie pensjonariuszem Domu Pomocy Społecznej w Różnowie (gm. Dywity). Ich pełne wzlotów i upadków życie pokazane jest w biografii na tle epoki i całego środowiska artystycznego Olsztyna, regionu i Polski, a wzbogacone licznymi anegdotami oraz fotografiami.

Książka jest wydana nakładem własnym autora Marka Książka. Na razie można ją zamawiać pod adresem: markksiazek@wp.pl

„Artyści czystej wody“ – barwna historia braci Połomów opisana przez olsztyńskiego dziennikarza

„Artyści czystej wody“ – barwna historia braci Polomów

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze