„Artyści czystej wody. Opowieść o braciach Połomach“ to reportażowa biografia znanych nie tylko w Olsztynie twórców: poety Stefana Połoma i jego młodszego brata Janusza – fotografika, profesora sztuki filmowej, do niedawna wykładowcy na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Niestety, młodszy Połom zmarł w październiku 2020 roku, na szczęście zdążył podzielić się z autorem swoimi wspomnieniami z lat dziecięcych i młodości, spędzonych w podolsztyńskim Unieszewie, potem w LO nr 3 w Olsztynie i łódzkiej Filmówce, gdzie po studiach został dziekanem wydziału operatorskiego, najmłodszym dziekanem w Polsce.
W latach 80. wraz z żoną wyemigrował do Kanady, a stamtąd do Meksyku, by 15 lat przepracować w meksykańskiej szkole filmowej. Z kolei Stefan spędził dzieciństwo na Pomorzu Zachodnim (ich ojciec po wojnie prowadził tam młyny wodne), po maturze w Połczynie-Zdroju studiował filozofię na UMK w Toruniu, by po przerwaniu nauki zacząć pracę pomocnika kustosza na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku, a później był redaktorem literackim w Rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie.
To pierwszy i twórca z Warmii i Mazur, który został przyjęty do słynnej w latach 60. Orientacji Poetyckiej Hybrydy. Po śmierci ojca (1968) starszy Połom został spadkobiercą tartaku, zaś młodszy – młyna w Unieszewie. Ukuto nawet powiedzenie: „Jeden od pióra i wióra, drugi od kina i młyna“.
Liczący 82 lata Stefan Połom jest obecnie pensjonariuszem Domu Pomocy Społecznej w Różnowie (gm. Dywity). Ich pełne wzlotów i upadków życie pokazane jest w biografii na tle epoki i całego środowiska artystycznego Olsztyna, regionu i Polski, a wzbogacone licznymi anegdotami oraz fotografiami.
Książka jest wydana nakładem własnym autora Marka Książka. Na razie można ją zamawiać pod adresem: markksiazek@wp.pl