12 C
Olsztyn
niedziela, 25 września, 2022
reklama

Wierni żegnają zmarłego abp seniora Edmunda Piszcza

OlsztynWierni żegnają zmarłego abp seniora Edmunda Piszcza
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Kapłani, siostry zakonne i wierni żegnają w niedzielę zmarłego arcybiskupa seniora Edmunda Piszcza. Trumna z ciałem hierarchy została wystawiona w sali centrum św. Jakuba. Wieczorem zostanie przeniesiona do bazyliki katedralnej, w której odprawiona zostanie msza żałobna.

reklama

Abp Piszcz zmarł we wtorek 22 marca w wieku 93 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek; zostanie pochowany w krypcie Arcybiskupów Warmińskich w bazylice katedralnej św. Jakuba w Olszynie.

Wprowadzeniu trumny z ciałem arcybiskupa Piszcza do sali w Centrum św. Jakuba towarzyszyła modlitwa prowadzona przez proboszcza parafii katedralnej ks. prałata kanonika Andrzeja Lesińskiego. Po niej rozpoczęło się czuwanie modlitewne z udziałem duchowieństwa, sióstr zakonnych i wiernych.

reklama

„Można powiedzieć, iż abp Edmund Piszcz był proboszczem wszystkich parafii w diecezji a w sposób szczególny parafii katedralnej św. Jakuba w Olsztynie” – powiedział dziennikarzom ks. Lesiński.

„To było miejsce, z którego nauczał, w którym udzielał wszystkich sakramentów świętych. Katedra biskupia w Olsztynie obok katedry we Fromborku to są matki wszystkich kościołów warmińskich. Dlatego jesteśmy zobowiązani oddać abp Piszczowi szczególną wdzięczność, nie tylko ze sprawiedliwości, ale z miłości, bo na tę miłość wieloletnią zasłużył” – podkreślił ks. Lesiński.

Synteza synodalna archidiecezji warmińskiej wskazuje m.in. na potrzebę formacja świeckich i łączenia parafii
reklama

Wskazał, że „jednym z haseł abp Piszcza, które przewijało się w jego wieloletnim nauczaniu było hasło miłości”. „Miłości Chrystusa, naszego Zbawiciela i kościoła. Przyjął miłość do swojego zawołania biskupiego. Tę miłość głosił i realizował własnym życiem” – dodał.

W niedzielę o godz. 18.30 nastąpi wyprowadzenie trumny z Centrum św. Jakuba do bazyliki katedralnej św. Jakuba Apostoła w Olsztynie, gdzie odprawiona zostanie msza święta żałobna pod przewodnictwem biskupa Janusza Ostrowskiego. Po niej odbędzie się czuwanie modlitewne. W poniedziałek o g. 12.00 w bazylice odprawiona zostanie msza pogrzebowa pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity warmińskiego Józefa Górzyńskiego. Ciało zmarłego arcybiskupa zostanie złożone w Krypcie Arcybiskupów Warmińskich w bazylice katedralnej.

Abp Piszcz urodził się 17 listopada 1929 r. w Bydgoszczy. Liceum ogólnokształcące ukończył w 1950 r. w Olsztynie i po uzyskaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął 10 maja 1956 r. Po święceniach pracował jako wikariusz przy katedrze w Pelplinie.

Nitras: konkordat jest archaizmem, powinien być wypowiedziany

3 kwietnia 1982 r. św. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym chełmińskim. Sakrę biskupią przyjął 20 maja 1982 r. z rąk abp. Józefa Glempa. Jego zawołaniem biskupim były słowa zaczerpnięte z listu św. Jana: „Miłujmy czynem i prawdą”.

28 listopada 1985 r. został administratorem apostolskiego sede plena diecezji warmińskiej, a od 22 października 1988 r. pełnił urząd biskupa warmińskiego. Po reformie administracyjnej Kościoła w Polsce w 1992 r. papież mianował go pierwszym arcybiskupem metropolitą warmińskim. W 2006 r. przeszedł na emeryturę. Do ostatnich dni swojego życia był aktywny duszpastersko.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×