fbpx
22 C
Olsztyn
środa, 16 czerwca, 2021
reklama

Sądy okręgu olsztyńskiego są gotowe do zdalnych rozpraw i posiedzeń

reklama
Wyślij przez
0

Sąd Okręgowy w Olsztynie, a także podległe mu sądy rejonowe są gotowe do przeprowadzania rozpraw i posiedzeń na odległość – podał we wtorek rzecznik sądu okręgowego Olgierd Dąbrowski-Żegalski. Zapewnił, że sądy posiadają odpowiedni sprzęt i oprogramowanie.

Kierownictwo Sądu Okręgowego w Olsztynie bacznie obserwuje rozwój epidemii koronawirusa i na bieżąco podejmuje działania, których celem jest zapewnienie nieprzerwanego i bezpiecznego funkcjonowania tej instytucji. W trosce o zdrowie pracowników i interesantów pierwsze zdalne posiedzenia zostały uruchomione już na początku kwietnia tego roku – wyjaśnił sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Wskazał, że dotychczas były one realizowane tylko w sprawach penitencjarnych (dotyczących głównie osób odbywających karę pozbawienia wolności), przy wykorzystaniu szyfrowanego łącza internetowego z zakładami karnymi.

reklama

Natomiast obecnie Sąd Okręgowy w Olsztynie wraz z podległymi mu funkcjonalnymi sądami rejonowymi, sprzętowo i technicznie, jest już przygotowany do przeprowadzania jawnych rozpraw i posiedzeń zdalnych na zdecydowanie większą skalę. Taką możliwość daje wdrożony właśnie nowy system informatyczny oparty o oprogramowanie Jitsi, który umożliwia sądom przeprowadzenie rozprawy za pomocą połączenia wideokonferencyjnego z jednoczesnym przekazem obrazu i dźwięku, bez potrzeby fizycznej obecności w budynku sądu – wyjaśnił rzecznik.

Podkreślił, że zastosowane do tego rozwiązanie charakteryzuje się łatwością w obsłudze oraz brakiem konieczności wcześniejszego pobrania lub instalowania jakiegokolwiek oprogramowania po stronie uczestnika postępowania, ponieważ program uruchamia się w przeglądarce internetowej. Obecnie wszystkie sale rozpraw w sądach okręgu olsztyńskiego są już wyposażone w sprzęt komputerowy umożliwiający prowadzenie wideokonferencji, natomiast osoba z zewnątrz do uczestnictwa w zdalnej rozprawie potrzebuje jedynie dowolnego komputera, tableta lub smartfona oraz standardowego łącza internetowego.

„W stosownym zawiadomieniu lub wezwaniu o terminie rozprawy zdalnej sąd informuje osobę także o tym, że link do wideokonferencji zostanie przesłany na wskazany przez niego wcześniej adres poczty elektronicznej w dniu rozprawy. Następnie ten link należy uruchomić w przeglądarce internetowej punktualnie w dniu i godzinie wskazanej w sądowym wezwaniu lub zawiadomieniu” – wyjaśnił sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.


ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze